Cemevlerinin masraflarını devlet karşılayacak

Alevi açılımı kapsamında cemevleri için yeni adımlar atılacak. Yapılacak yasal düzenleme ile cemevleri camilerin yararlandığı tüm imkânlardan yararlanabilecek

Cemevlerinin masraflarını devlet karşılayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alevi açılımı kapsamında yapılacak çalışmalarda ilk olarak cemevlerinin ihtiyaçları kamu bütçesinden karşılanacak.

İbadet yerlerine bazı haklar tanıyan 12 Nisan 2002 tarih ve 2002/4100 sayılı Bakanlar Kurulu kararının 2(f) bölümünde yer alan ibadethanelerin (cami, mescit, kilise, havra ve sinagog) elektrik ücretlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden karşılanmasına dair hükmü cemevleri için de uygulanacak. Söz konusu kararda ibadet yerlerinin elektrik giderlerinin takip eden yılda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesine konulacak ödenekten karşılanacağını belirtiliyor. Yine bu madde ile ibadet yerlerinin su giderleri için ortalama fiyat uygulanmasını öngörülüyor.

Bu çalışma için düşünülen ikinci yol ise 3194 Sayılı İmar Kanunu'na yapılacak bir ekleme olabilecek. Konuyla ilgili taraflar arasındaki görüşmeler sonucu nihai mutabakat Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunulacak.

İMAR PLANLARINDA YER VERİLECEK

İmar Kanunu'nda yapılması öngörülen bir diğer değişiklik ise belediyelerin ibadethane ve sosyal tesisler konusunda vereceği ruhsatlandırmalara ilişkin düzenleme olacak. Belediyeler imar ile ilgili çalışmalarında bölgenin demografik durumunu göz önüne alarak cemevleri içini alacak şekilde uygulanması olacak. Buna göre; belediyeler imar planlarının düzenlenmesinde, ibadet yeri için yer ayırırken cemevleri için de bu yer tahsis edilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 09:53
banner53
YORUM EKLE

banner39