banner39

Cemil Bayık tehditlerini sürdürüyor!

PKK'nın şu anki fiili lideri, Reuters'a yaptığı açıklamada Türkiye'nin adım atmaması halinde geri çekilmeyi tersine çevireceklerini söyledi

Güncel 22.10.2013, 09:24 22.10.2013, 11:11
Cemil Bayık tehditlerini sürdürüyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın dağ yapılanmasının başında bulunan Cemil Bayık, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Türkiye'ye tehditler savurdu.

Cemil Bayık, Çözüm Süreci konusunda yavaş davranmakla suçladığı hükümeti, Türkiye'yi Suriye'dekine benzer bir ayaklanmayla tehdit etti.

Çözüm Süreci'nin birinci aşamasının bittiğini belirten Cemil Bayık, "Hükümet ya Kürt tarafıyla derin ve anlamlı bir müzakereye başlar ya da biz sivil bir savaş başlatırız" dedi.

Bayık ön şart olarak, Öcalan'ın hapishane şartlarının iyileştirilmesi ve hükümetin onunla eşit şartlarda müzakereye başlaması gerektiğini savundu. Hakların anayasal garanti altına alınması gerektiğini savunan Bayık, müzakerelerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için üçüncü bir tarafın gözetmenlik yapması gerektiğini belirtti.

Bayık, "Hükümet bu şartlarımızı kabul etmezse, Kandil'e çekilen birlikerimizi Türkiye'ye geri göndermeye hazırlık yapacağız" dedi.

sürecek

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?