banner15

Cemil Bayık'tan ABD'ye 'temas' çağrısı

Kürt sorunuyla IŞİD meselesinin çözümünün birbiriyle ilişkili olduğunu savunan PKK'lı Bayık, ABD ile dolaylı yollardan temasta olduklarını ancak doğrudan temasa geçmek istediklerini söyledi

Cemil Bayık'tan ABD'ye 'temas' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK'lı Cemil Bayık, Kandil'de Reuters muhabirinin sorularını cevapladı. Bayık, Kürt sorunu ile IŞİD meselesinin birbiriyle ilişkili konular olduğunu savunarak, Kürt sorunun çözülmemesi halinde IŞİD meselesinin de çözülemeyeceğini savundu.

PKK ve Suriye'deki uzantısı PYD'nin, ABD'nin IŞİD'i yok etme yaklaşımında kilit unsur olduğunu savunan Bayık,  "Türkiye'nin barış sürecini sonlandırmasının" bu amacın önünde engel oluşturduğunu iddia etti.

Batı'nın Türkiye ile de, Kürtler ile de çatışmaya düşmek istemediğini belirten Bayık, "Denge mekanizması kurmaya çalışıyorlar ama bu doğru değil" diye konuştu.

"Kürt sorunu çözülmezse IŞİD problemi de çözülmez" diye konuşan Bayık,  Paris saldırısının, bu "denge politikasının" sürmeyeceğine dair kanıt oluşturduğunu belirtti.

Cemil Bayık, ABD ile  dolaylı yollardan temas kurduklarını ancak IŞİD'e karşı mücadele konusunda direkt temasa geçmek istediklerini de ifade etti.

Bayık, "Eğer uluslarası toplum IŞİD'i yok etmek istiyorsa, IŞİD'le en iyi şekilde savaşan gruba destek vermeli, bu da PKK ve YPG'dir" diye konuştu.

Esad'in gitmesi gerektiğini de ifade eden Cemil Bayık, "Ama önce IŞİD yenilmeli, IŞİD kaldıkça, rejim de kalacak" açıklaması yaptı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 17:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35