banner39

Cenaze istismarına karşı yeni düzenleme

Doğu ve Güneydoğu'da bazı belediyelerin PKK'lı cenazelerinin istismar edilmesine yardımcı olmaları nedeniyle yeni bir yönetmelik çıkarıldı. Buna göre, alınması için çağrı yapılan cenazeler teslim alınmadığı takdirde mülki amirler de devreye girebilecek

Güncel 08.01.2016, 15:51 08.01.2016, 15:51
Cenaze istismarına karşı yeni düzenleme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK mensuplarının cenazelerini istismar etmesini önlemek için hükümet tarafından önemli düzenleme yapıldı. Hastanelerde günlerce hatta aylarca bekleyen bazı cenazeler HDP'li belediyeler tarafından da alınmıyor. 3 gün içinde çağrı yapılmasına rağmen teslim alınmayan cenazeler mülki amirler tarafından defnedilecek.

Resmi Gazete'de yayınlanan ve Adli Tıp Kurumunun yönetmeliğinde yapılan son değişiklikle kimliği tespit edilmiş ve yakınlarına haber verilmiş olmasına rağmen üç gün içinde teslim alınmayan cenazeler belediyelerin yanısıra mülki idare amirliğine de teslim edilecek.

"Adli Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni yönetmeliğe göre, daha önce otopsisinin sonuçlanması veya hüviyetinin tespitinin ardından ailesi veya yakınlarına, kimsesiz ise 15 gün içinde belediyeye teslim edilebilen ceset, yönetmelikte yapılan değişiklikle mülki idare amirliğine de teslim edilebilecek.

Ayrıca, kimliği tespit edilmiş olmasına ve ilgili kurumlar tarafından haber verilmesine rağmen ailesi veya yakınlarınca üç gün içinde teslim alınmayan cesetler, gömülmek üzere belediyeye veya mülki idare amirliğine teslim edilecek.Değişiklik ile cenazeler belediyeler yerine, valilik ya da kaymakamlığa da teslim edilebilinecek. 15 gün olan sürenin 3 güne indirilmesi de cenazelerin daha kısa sürede defnedilmesini sağlayacak.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle PKK'nın cenazeleri istismar etmesi önlenecek. Böylece, cenazeleri istismar ederek propaganda ve şov malzemesi haline getiren HDP'li belediyelerin cenazeleri istismar etmesinin önüne geçilecek.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?