banner39

Çerkes Ethem'in naaşı Türkiye'ye getiriliyor

Milli Mücadele döneminin en çok tartışılan isimlerinden Çerkes Ethem’in Ürdün’de bulunan naaşı Türkiye’ye getiriliyor

Güncel 20.07.2015, 12:08 20.07.2015, 23:55
Çerkes Ethem'in naaşı Türkiye'ye getiriliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Mücadele döneminin en çok konuşulan ve en çok tartışılan isimlerinden biri olan Çerkes Ethem'in Ürdün'de bulunan mezarının Türkiye'ye getirilmesi planlanıyor. Bir vatandaşın başvurusu üzerine harekete geçen TBMM, Çerkes Ethem’in Ürdün’de bulunan naaşının Türkiye’ye getirilmesi için harekete geçti. TBMM tüm ihtimalleri incelemeye aldı.

Kahramanmaraş'ta yaşayan Şevket Canlı adlı Vatandaş TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurarak, Çerkes Ethem'in naaşının Türkiye'ye getirilmesini istedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurtuluş Savaşı sırasındaki katkılarıyla kendinden söz ettiren ancak düzenli ordunun emri altına girmediği için hain ilan edilen Çerkes Ethem'in naaşının Türkiye'ye getirilmesi için harekete geçti.

Bakanlıklarla konuyla ilgili iletişime geçen ancak çıkmazla karşılaşan TBMM, kendi arşiv çalışmasında Çerkes Ethem'in son nefesini verdiği Ürdün'den dönemin idaresine gönderdiği sır mektuba ulaştı.

TBMM, Nazım Hikmet'in naaşının Türkiye'ye getirilmesinde olduğu gibi bir Bakanlar Kurulu kararı çıkarılıp çıkarılamayacağı konusunu inceliyor.

Çerkes Ethem, Yunanlara sığındıktan sonra Ürdün'e geçmiş, Meclis'in çıkardığı kanunla affedilmişti.

Atatürk'ün dönmesi için para ve pasaport gönderdiği Çerkes Ethem yeniden yargılanıp aklanmadan dönmeyeceğini belirterek bu yardımı reddetmişti.

Yorumlar (1)
Tengiz 7 yıl önce
Türkiyeye neden getiriliyor anavatanı olan Kafkasyaya gönderilsin.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?