banner39

Çerkeslerden soykırım etkinliği

Çerkeslerin Kafkaslar'dan sürgün edilmesinin 147. yıl dönümü nedeniyle İstanbul'da "Soykırım ve Sürgün Anma Etkinliği" yapılacak.

Güncel 20.05.2011, 17:18 20.05.2011, 17:18
Çerkeslerden soykırım etkinliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çerkeslerin Kafkaslar'dan sürgün edilmesinin 147. yıl dönümü nedeniyle yarın İstanbul'da "Soykırım ve Sürgün Anma Etkinliği" yapılacak.

Çerkeslerin Kafkaslar'dan sürgün edilmesinin 147. yıl dönümü nedeniyle yarın İstanbul'da "Soykırım ve Sürgün Anma Etkinliği" yapılacak. 

Kafkas Dernekleri Federasyonundan yapılan yazılı açıklamada, 21 Mayıs 1864'de yaklaşık 1, 5 milyon Çerkes'in Kafkaslar'dan sürgün edilişini anmak için bu yıl da "Soykırım ve Sürgün Anma Etkinliği" düzenlendiği, etkinliğin yarın Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda yapılacağı bildirildi. 

Etkinlikte, Kafkas Dernekleri Federasyonunun taleplerinden oluşan bir deklarasyonun açıklanacağı belirtilerek, Çerkes ağıtları ve şiirlerinin okunacağı etkinliğin denize çiçek atılması ve mumlar bırakılması ile sona ereceği bildirildi. 

Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinde faaliyet gösteren 60 derneği bünyesinde toplayan Kafkas Dernekleri Federasyonunun (KAFFED) öncülüğünde yapılacak anma toplantısına, 10 binden fazla kişinin katılmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, ana vatanları Kuzey Kafkasya'da nüfusları 800 binle sınırlı olan Çerkeslerin diasporadaki toplam nüfuslarının 5-6 milyona ulaştığı bilgisine yer verildi. 

banner53
Yorumlar (1)
İsmimi Duygu olarak yazıyorum 10 yıl önce
Kafkas Türklerinin soykırımını sülalem tarafından en iyi bilenlerdenim. Neden soykırımın anılmasına Ankara'da da yapılmıyor? Konsolosluk asıl Ankara'da ve neden haberler, gazetelerde davet edilmiyor? Yoksa siz de Putin'in tarihimizde kanlı bir sayfa yoktur Çerkeslerin kökenleri Türk değildir sözüne katılıyor musunuz?
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?