banner15

Çeşme, Sakız adasından gelecek mültecilere hazırlanıyor

Pazartesi günü Yunanistan'dan Türkiye'ye başlayacak geri kabuller için Çeşme'de hazırlıklar son hızla devam ediyor

Çeşme, Sakız adasından gelecek mültecilere hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir'in Çeşme İlçesi'ndeki Ulusoy Limanı'nda belirlenen 1800 metrekarelik alana, mülteciler için geri kabul merkezi kurulması amacıyla çalışma yapılıyor.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması gereğince kurulacak Geri Kabul Merkezleri'nden birinin de, Çeşme'ye yapılacağı öğrenildi.

Çeşme Ulusoy Limanı'nda belirlenen 1800 metrekarelik alanda ise hazırlıklara başlandığı görüldü. Belirlenen alanda tel örgülerin çekilebilmesi için beton direkler dikildi.

Yoğun bir çalışma yürütülen alanda, iş makinalarıyla zemin düzeltme çalışmaları yaptığı görüldü. Sığınmacıların kullanma suyu ihtiyacının karşılanabilmesi için su boruları da döşendi. Alınan bilgiye göre, tel örgü ve dikenli tellerin çekilmesinin ardından alana iki göç idaresi çadırı ve iki erzak çadırı kurulacak. İki de parmak izi okuma noktasının kurulacağı alana dört mobil tuvalet yerleştirileceği öğrenildi.

Çalışmaların 4 Nisan pazartesi gününe kadar bitirilmesi beklenirken, geri kabul merkezi olarak belirlenen alanda yoğun güvenlik önlemlerinin alınacağı, feribotla yunanistan'ın Sakız Adası'ndan getirilecek olan sığınmacıların işlemlerinin süratle tamamlanmasının ardından otobüslerle geri kabul kamplarına sevk edilecekleri belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 12:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48