Çetin Doğan yeniden yargılanma talep etti

Balyoz mahkumu Emekil Orgeneral Çetin Doğan, TÜBİTAK'ın raporunu gerekçe göstererek yeniden yargılanma talebinde bulundu

Çetin Doğan yeniden yargılanma talep etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Balyoz davasında 20 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Orgeneral Çetin Doğan, TÜBİTAK'ın raporunu gerekçe göstererek yeniden yargılanma talebinde bulundu.

Poyrazköy davası avukatlarının talebi sonrası TÜBİTAK'ın 3 çalışanı tarafından 5 nolu hard diske ilişkin rapor hazırlanmıştı. Balyoz davasının da delilleri arasında bulunan ve Gölcük Donanma Komutanlığı'nda bulunan 5 nolu hard disk ile ilgili raporun mahkemeye ulaşmış, bunun sonucunda Balyoz sanığı yeniden yargılanma talebinde bulunmuştu.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ve emekli Albay Hakan Büyük'ün avukatı Hüseyin Ersöz bugün İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe sunarak yeniden yargılanma talebinde bulundu.

Dilekçede yer alan raporda, "İnceleme sonucunda, ilgili disk bölümüne, 28 Temmuz 2009 tarihinden sonra dosya aktarıldığı değerlendirilmektedir. SİSTEM isimli bölümün dosya sistemi üst verileri incelendiğinde ise diskteki Windows XP işletim sisteminin son olarak 28 Temmuz 2009 tarihinde kullanıldığı tespit edilmiştir. Bunlar, diskin işletim sisteminin son kullanılma tarihinden sonra başka bilgisayarlarda ikincil disk olarak kullanıldığını göstermektedir.(...) Kullanıcının veri alışverişi yaptığı bilgisayarlar arasında sistem tarihi güncel olmayan bilgisayarların bulunması kuvvetle muhtemeldir" bölümleri alıntı yapılarak, "Söz konusu TÜBİTAK Bilirkişi Raporu ile CMK'nın 311-a maddesinde belirtilen 'duruşmada kullanılan ve hükmü etkileyen bir belgenin sahteliği' ortaya çıkmıştır. Bu rapor aynı zamanda, 'yeni delil' mahiyetindedir'' ifadeleri yer aldı.

Dilekçenin sonuç bölümünde, "İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2010/34 E sayılı dosyasında 5 Nolu hard diskle ilgili olarak yapılmış olan 20 Ocak 2014 tarihli TÜBİTAK Bilirkişi Raporu ile İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kesinleşen kararına dayanak kabul edilen dijital verilerin sahteliği ortaya çıkmıştır. 5 TÜBİTAK raporu ile dosyada bulunan bilimsel mütalaa ve askeri bilirkişi raporlarında yazan sahtecilik tespitleri birlikte değerlendirildiğinde, yargılamanın yenilenmesini gerektiren somut olgular ortaya çıkmıştır. 20 Ocak 2014 tarihli TÜBİTAK Raporunun, CMK'nın 311. Maddesinin (a) ve (e) bendleri uyarınca yargılamanın yenilenmesi nedeni olarak kabulüne, infazın geri bırakılmasına veya durdurulmasına karar verilmesi talep olunur" ifadeleri yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 12:29
banner53
YORUM EKLE

banner39