banner39

Ceylan: 28 Şubat'ta Erbakan'ın imzası yok

Refah Partisi eski miletvekili Hasan Hüseyin Ceylan, 28 Şubat'ın tüm planlayıcısı A'dan Z'ye Süleyman Demirel olduğunu, MGK kararlarında Erbakan'ın imzasının olmadığını söyledi

Güncel 19.10.2012, 14:46 19.10.2012, 14:50
Ceylan: 28 Şubat'ta Erbakan'ın imzası yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

28 Şubat Alt Komisyonu'nda konuşan dönemin yakın tanıklarından siyasetçi Hasan Hüseyin Ceylan, 28 Şubat kararlarının altında Erbakan'ın imzasının bulunmadığını söyledi. Ceylan, "Erbakan hocanın imzaladığı metin 18 maddelik metin değildir. Sayın Başbakan'ın imzaladığı metin her zaman MGK toplantılarından sonra kapıda basına yapılan duyurudaki 4-5 maddelik metinlerdir."dedi. Ceylan, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için ise "28 Şubat'ın senaristi, prodüktörü, tüm planlayıcısı A'dan Z'ye Süleyman Demirel'dir." ifadelerini kullandı.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma 28 Şubat Alt Komisyonu, dönemin yakın şahitlerinden siyasetçi Hasan Hüseyin Ceylan'ı dinledi. Ceylan, komisyon sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "28 Şubat'ın senaristi, prodüktörü, tüm planlayıcısı A'dan Z'ye Süleyman Demirel'dir. Alt yardımcıları silahlı kuvvetlerin cunta kanadı ve medyanın da cuntaya tetikçilik eden Ankara temsilcileri, baş yazarları olmak üzere bir yapılanma olmuştur."dedi.

Ceylan, aynı zamanda kamuoyunda '5'li çete' olarak adlandırılan yapılanmalara ve dönemin asker kanadındaki aktörlere de dikkat çekti. Bu tabloya 'alakası olmayan yapılanmalar ve medya yalanları' eklenerek 28 Şubat'ın gerçekleştirildiğini dile getiren Ceylan, "Türkiye'nin en başarılı Başbakanlarından birisi olan Necmettin Erbakan'a, bu millet adına, bu cunta güçleri yazık etmiştir. Onun cenazesinde 2,5 milyon insanın toplanması da 28 Şubat'ın cevabının verilmesi gibi olmuştur." diye konuştu.

"MGK GENEL SEKRETERİ KILIÇ, 4 GÜN ARALIKSIZ GELDİ"

28 Şubat kararlarının altında dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın imzasının bulunmadığını ifade eden Ceylan, şöyle devam etti: "Komisyonda da belgeleri ile herkesin huzurunda ortaya koydum, rahmetli Necmettin Erbakan hocamın bizzat kendi ellerinden aldığım orijinal belgeler şimdi komisyondadır. Birinci gün bütün gazeteler, 'paşa paşa imzaladı','tıpış tıpış imzaladı' dediler. İkinci gün aynı gazeteler, 'hoca imzalamıyor', üçüncü gün 'hoca imzalamakta direniyor', dördüncü günü manşetlerde 'yine imzalamadı' haberleri yer aldı." Bu haberler yapılırken cuntacıların Erbakan'a kararları imzalaması için büyük baskı yaptığını anlatan Ceylan, "MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç, paşanın resmi üniformasıyla hem evinde hem parti genel merkezinde hem Başbakanlık katında, zorla imzalattırılmak üzere 4 gün aralıksız 5 kez geldiğinin tanığı oldum. Erbakan hocanın imzaladığı metin 18 maddelik metin değildir. Sayın Başbakan'ın imzaladığı metin her zaman MGK toplantılarından sonra kapıda basına yapılan duyurudaki 4-5 maddelik metinlerdir, MGK bildirisidir. O bildirinin altındaki imzadır..." diye konuştu.

"MİLLİ GÜVENLİK DERSLERİNE GİREN ASKERLER ÇOCUKLARIMA BASKI UYGULADI"

28 Şubat sürecinde 550 milletvekili içinde hapse giren tek milletvekili olduğunu, idamla yargılandığını aktaran Ceylan; ailesi ile birlikte ağır baskılara maruz kaldığını anlattı. Ceylan, "O dönemlerde, ben de Polatlı Topçu Okulu'ndan bir topçu albay tarafından öldürülmekle tehdit edildim. Evim, Eylül 1997'de 50 asker tarafından silahları ile sarıldı; milletvekili olmamam rağmen, Oran'daki evim dahi baskına uğramıştır. Çocuklarımın hepsine inanılmaz baskı uygulandı. Özellikle, milli güvenlik dersine giren asker kökenli öğretmenler bu baskıyı yaptı... Kızım, 'baban idam edilecek' diye korkutularak, psikolojik sıkıntıya sokulmuştur." ifadesini kullandı.

"ARAŞTIRMA KOMİSYONU, SORUŞTURMA KOMİSYONUNA DÖNÜŞMELİ"

Ceylan, komisyondaki konuşmasında, araştırma komisyonunu soruşturma komisyonuna dönüştürülmesi önerisinde bulundu. O dönemde 73 milletvekilinin cuntanın tesiri ile istifa ettirildiğini kaydederek, "Bu kişilerin neden istifa ettirildiğini, 2002 seçimlerine kadar ki mal varlıklarının incelenmesini teklif ediyorum. Araştırıldığında çoğunun mal varlıklarının 10'a katlandığı görülecektir." ifadesini kullandı. Merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın, 'imam hatip okulları bizim arka bahçemizdir.' ifadesini hiçbir zaman kullanmadığını dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?