banner39

Ceylanpınar'da bayram 'sessizliği'

Ramazan ayı boyunca yoğun olarak çatışma seslerinin duyulduğu Ceylanpınar sınırında, bayramda sessizlik hakim oldu

Güncel 08.08.2013, 16:51 08.08.2013, 16:51
Ceylanpınar'da bayram 'sessizliği'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ramazan ayında çatışma seslerinin yoğun olarak duyulduğu Suriye sınırındaki Ceylanpınar ilçesinde, bayramda silah seslerinin kesilmesi ilçedeki vatandaşları sevindirdi.

Yaklaşık bir aydır PYD ile El Nusra Cephesi arasındaki çatışmaların yoğun olarak sürdüğü Rasulayn bölgesindeki çatışmalar bayram sabahından itibaren yerini sessizliğe bıraktı. Suriye'nin daha iç kesimlerindeki Tel Halef bölgesinden zaman zaman yükselen silah sesleri ise ilçeden duyuluyor.

Ramazan ayını yoğun çatışma sesleri arasında geçiren Ceylanpınar'da silah seslerinin kesilmesi vatandaşları bayramda memnun etti. Önceki günlere göre daha rahat dışarıya çıkıp dolaşabilen vatandaşlar, seslerin çok az gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Esnaf Ahmet Özler, gece birkaç el silah sesi duyduğunu ancak güneşin doğuşuyla seslerin tamamen kesildiğini söyledi.

Öğrenci Ferhat Turan da çatışma sesleri duymamalarına rağmen halen tedirginlik yaşadıklarını ifade ederek, sık sık aileleri tarafından dışarıda dikkatli olmaları yönünde ikazlar aldıklarını belirtti.

Bölgedeki gidişatın nasıl şekilleneceğine yönelik endişelerini anlatan Turan, "Bayramlar eskisi gibi değil, eskisi gibi gezemiyoruz, evden çıkamıyoruz. Ailemiz çok fazla izin vermiyor, ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz" dedi.

Güvenlik güçlerinin sınır bölgesinde aldığı önlemler ise devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?