banner39

Cezaevi tahliyelerinde sayı iki buçuk kat arttı!

Adalet Bakanı Bozdağ, denetimli serbestlikle ilgili düzenlemeden 93 bin hükümlünün yararlanacağını, ilk etapta 38 bin kişinin tahliye edileceğini açıkladı. Sabah gelen ilk açıklamaysa, yaklaşık sadece 38 bin kişinin tahliye edileceği yönündeydi

Güncel 17.08.2016, 16:31 17.08.2016, 16:52
Cezaevi tahliyelerinde sayı iki buçuk kat arttı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, A Haber'de katıldığı canlı yayında denetimli serbestlikle ilgili yapılan düzenlemenin detaylarını açıkladı.

Bekir Bozdağ, denetimli serbestlikle ilgili düzenlemeden 93 bin hükümlünün yararlanacağını,  ilk etapta 38 bin kişinin tahliye edileceğini açıkladı.

Sabah yapılan ilk açıklama ise, yaklaşık 38 bin kişinin tahliye edileceği yönündeydi.

Bozdağ, "Hükümetin gündeminde af yok, af düşüncesi de yoktur. Toplumu rahatsız eden suçlarla ilgili zaten istisnaları koyduk, milletin rahatsız olduğu suçların hiçbirisi denetimli serbestlik kapsamında cezanın infazını dışarda öngören uygulamaya dahil etmedik, af gündemimizde yok bundan sonrada olmayacak, geçen hafta bir sahte kanun hükmünde kararname üzerinden Türkiye'de hükümet af hazırlığı yapıyor diye haberler çıktı o zamanda ben twitter üzerinden açıklama yaptım ve bakanlık olarak da ayrıca yazılı açıklama yaptık.

Türkiye'de hükümetimizin bir af çalışması yoktur böyle bir düşüncesi de yoktur. Böyle bir beklentiye kimsenin girmemesi gerekir" diye konuştu. Bozdağ, "Yasa şartla salıvermeye 1 yıl kala hükümlerin daha önce denetimle serbestliğe çıkmasına izin veriliyordu. Şimdi biz bu 1 yıllık süreyi şartla salıverilmesine 2 yıl kala denetimle serbestliğe çıkma olarak değiştirdik yani 1 yıl artırdık. İkincisi ise süreli hapis cezaları hükmedilen cezanın 3'de ikisi kadar uygulanıyordu. Şimdi bu düzenlemeyle hükmedilen cezanın yarısı kadar uygulanacak" dedi.

"1 TEMMUZ'DAN ÖNCEKİ SUÇLARI KAPSIYOR"

Bozdağ, "Burada da bir indirim yapıldı ama bunun istisnaları var. Nedir o? Bir tanesi bu düzenleme 1 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenmiş suçlarla ilgilidir. 1 Temmuzdan sonrası işlenmiş suçlardan bakımında uygulanmayacaktır. İkincisi bu düzenleme kasten adam öldürme alt soya üst soya eşe ve kardeşe karşı kendini savunamayacak durumda olan kişilere karşı işlenen kasten yaralama neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel saldırı suçlarında, uyuşturucu madde imal ve ticareti suçlarında terör kapsamında olan suçlarda terörle mücadele kapsamında olan suçlarda milli güvenliğe karşı milli savunmaya karşı anayasal düzene karşı işlenen suçlarda ve özel hayata ve o hayatın gizliliğine karşı işlenen suçlarda bu düzenleme uygulanmayacaktır bu suçların tamamı da kapsam dışındadır" dedi.

"AF DEĞİLDİR"

Bozdağ, Türkiye cezaevlerinde 214 bin kişinin bulunduğunu belirterek, "214 bin kişiden 93 bin kişiyi bu düzenleme ilgilendirmektedir. İlk etapta 38 bin kişinin tahliyesi söz konusu olacaktır. Bunların bir kısmı açık cezaevindeki büyük bir kısmı açık cezaevinden olacak diğer kısmı da kapalı cezaevlerinden olması söz konusu olacaktır. Bunların bir kısmı açık cezaevindeki büyük bir kısmı açık cezaevinden olacak diğer kısmı da kapalı cezaevlerinden olması söz konusu olacaktır. Denetimli serbestlik bir af değildir kamuoyunda sanki af yapılmış gibi bir algıda oluşturulmaya çalışılıyor. Denetimli serbestlik nedir cezanın ceza infaz kurumunda kapalısında veya açığında çekilmesinin yanında denetim adı altında serbest bir şekilde dışarıda infazına imkân veren bir yöntem. Bu batıda var Amerika'da da var pek çok demokratik hukuk devletinde var" dedi.

"2 MİLYON KİŞİ YARARLANDI"

Bozdağ, 2005 yılından beri denetimli serbestlik uygulaması bulunduğunu belirterek "Bugüne kadar 2 milyon 200 bin kişi bu denetimli serbestlikten istifade etmiş bunların bir kısmı cezaevine girdikten sonra istifade etmiş. Cezaevine girdikten sonra bundan istifade eden kişi sayısı 303 bin. Ama cezaevine girmeden de mahkemeler yargılama sonucunda para cezası adli para cezası veya hapis cezası yerine bir yerde kamu yararına çalışmayı da hükmedebiliyor. Biz buna da denetimli serbestlik şeklinde bir ceza uygulaması diyoruz infazda bu kapsamda da şimdiye kadar toplamda hem cezaevinde hem de bu şekilde olanlarla beraber 2 milyon 200 bin kişi bundan istifade etmiş. O nedenle denetimli serbestlik af değildir cezanın infazının cezaevi dışında farklı bir yöntemle yapılması şekildir" ifadelerini kullandı.

"ELEKTRONİK KELEPÇE TAKILACAK"

Bozdağ, tahliye olanların yapacaklarına ilişin detayları açıklarken "Tahliyeden sonra 3 gün içerisinde bunlar denetimli serbestlik müdürlüklüleri var bizim oralara müracaat edecekler. Orada bunların risk analizleri yapılacak. Kime ne tür bir denetimli serbestlik yapalım diyecek. Belki şu anda çok ciddi bir yoğunluk olacaktır. Onun için randevuyla uygulanması sağlıklı olacaktır muhtemel ki öyle uygulanacaktır. Nelere hükmedilebiliyor karakolda her gün imza vermekle yükümlü tutulabilir. Kamu yararına kamuda veya başka bir yerde çalışmasına hükmetmek suretiyle yapılabilir. Bazı eğitim programlarına sosyal programlara katılma zorunluluğu getirebilir. Bazıları için eğer toplum için tehlikelilik durumu varsa o zaman elektronik kelepçe uygulaması dediğimiz bir uygulamamız var ona elektronik kelepçe takılıyor" diye konuştu. Bozdağ, denetimli serbestlik kapsamına alınana suç işleme oranlarını düşük olduğuna dikkat çekerek, "Bugüne kadar denetimli serbestlik süresi içerisinde 2 milyon 200 bin kişi bundan istifade ediyor, bu süre içinde suç işleyenlerin oranı binde 8 yani çok düşük. Kamuoyunda yeniden suçlar artacak diye bir şey var, suç işleme oranı binde 8, neden? Çünkü eğer denetimli serbestlik süresi içerisinde kişi suç işlerse denetimli serbestliği yanıyor derhal alınıyor kapalı cezaevine konuyor açığa çıkma hakkını da kaybediyor. O nedenle denetimli serbestlik ile tahliye olan kişiler bir daha suça bulaşmamak için çok büyük bir hassasiyet de gösteriyor ve rakamlar binde 8'i gösteriyor" dedi.

"AF SÖZKONUSU DEĞİL"

Bozdağ, denetimli serbestliğin bir af olmadığını belirterek, "Hükümetimizin gündeminde af kesinlikle yoktur. Bugün de yoktur yarın da olmayacaktır" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?