Cezayir'de bulunan 1365 Türk vatandaşı ülkeye getirildi

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Cezayir'de bulunan 1365 Türk vatandaşının ülkeye getirildiğini belirtti

Güncel 05.04.2020, 14:18
Cezayir'de bulunan 1365 Türk vatandaşı ülkeye getirildi

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Cezayir'de bulunan 1365 Türk vatandaşının ülkeye getirildiğini belirtti. Cezayir’den gelen 160 Türk vatandaşı Söke’de karantinaya alındı. Tokat'ta Kredi Yurtlar Kurumu'na ait 2 yurda, Cezayir'den gelen 320 Türk vatandaşı yerleştirildi. 555 Türk, Cezayir’den Samsun’a getirildi bazıları da Amasya'ya yerleştirildi.

Cezayir'deki Türklerin ülkeye getirildiğini Twitter hesabından duyuran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Kıran, operasyonu büyük bir titizlikle başardıklarını belirtti. Kıran paylaşımında Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş ve Türk Hava Yolları'na teşekkür etti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle uçuşların askıya alınmasından dolayı Cezayir'de kalan ancak Türkiye'ye dönmek isteyen 1635 vatandaşın ülkeye getirildiğini bildirdi.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kıran, vatandaşların Türkiye'ye getirilmelerine ilişkin, Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş'a ve Türk Hava Yolları'na teşekkür etti.

Kıran, mesajında, "Cezayir'de bulunan 1635 vatandaşımızı, ülkedeki ağır koşullara rağmen olağanüstü gayret ve titiz bir operasyon sonucunda ülkemize getirdik." ifadesini kullandı.

Cezayir'de sokağa çıkma yasağı tüm vilayetlerde uygulanacak

Cezayir yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan sokağa çıkma yasağı kararının, ülkenin tamamında iki hafta boyunca uygulanmasına karar verdi.

Başbakanlıktan yapılan ve devlet televizyonunda yayımlanan yazılı açıklamaya göre, daha önce 10 vilayette ilan edilen gece sokağa çıkma yasağının, 5 Nisan'dan başlayıp 19 Nisan'a kadar 48 vilayetin tamamında uygulanması kararlaştırıldı.

Açıklamada, vakaların yüzde 40'tan fazlasının bulunduğu El-Buleyde vilayetinde de genel karantina uygulamasının süreceği kaydedildi.

Ülkede gece sokağa çıkma yasağı 18.00-06.00 saatleri arasında uygulanıyor.

Açıklamada ayrıca, salgından en fazla zarar gören 9 vilayette sokağa çıkma yasağının 14.00 ila 07.00 saatleri arasında uygulanacağı belirtildi.

Cezayir Sağlık Bakanlığı son olarak, ülkedeki toplam can kaybını 130, vaka sayısını ise 1251 olarak açıklamıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?