banner39

CHP, Ankara için bu kez YSK'ya başvurdu

Ankara'daki seçim sonuçlarıyla ilgili tüm itirazları İl ve İlçe Seçim Kurulları tarafından reddedilen CHP yönetimi son olarak bugün Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu. CHP, iptal için değil yeniden sayım için başvuruda bulundu

Güncel 05.04.2014, 17:42 05.04.2014, 17:42
CHP, Ankara için bu kez YSK'ya başvurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP, Ankara'da oyların yeniden sayılması için il ve ilçe bazında yaptığı başvuruların reddedilmesi üzerine bu kez Yüksek Seçim Kurulu(YSK)'ya başvuruda bulundu. Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili oyların yeniden sayılmasını istediklerini belirterek, YSK'dan olumlu cevap alacaklarını düşündüğünü söyledi. Alçın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili itiraz dilekçelerini Yüksek Seçim Kuruluna getirdi.

Çıkışta gazetecilere açıklamada bulunan Alçın, ilçe seçim kurullarından başlattıkları itirazların reddedilenlerini bugün YSK'ya taşıdıklarını anlattı.

"Sandık başlarında, oy kullanma sırasında yapılan usulsüzlüklerle birleştirme tutanaklarında yapılan yanlışların tümüne yönelik itirazda bulunduk" diyen Alçın, bunların görüşülüp değerlendirilmesini istediklerini ifade etti.

Alçın, "İl seçim kurullarından dün aldığımız cevap, delillerin yetersiz olduğu gerekçesiyle reddedildiğidir. Ancak biz de buna karşı şunu söylüyoruz, 'Deliller bizim elimizde olamaz, deliller oy pusulalarının bulunduğu çuvalların içindedir.' Bizim itiraz noktamız da tam buradadır. O nedenle bu oyların yeniden sayılmasını istiyoruz. İtirazımızın tümü buna yöneliktir. Yüksek Seçim Kurulunda bunun değerlendirileceğini ve olumlu yanıt alacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.

"OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ DAHA YAPILMADI"

Yarın bir başka itirazda daha bulunacaklarını belirten Alçın, "Olağanüstü itiraz diye bir kavram var yasalarda. Partimiz bugün onun üzerinde de çalışıyor" dedi.

Oyların yeniden sayılmaması durumunda nasıl hareket edileceği yönündeki soruya Alçın, "Sonrasını siyaset belirler. Sonra karar vereceğiz" karşılığını verdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?