banner15

CHP Genel Başkan Yardımcısından 'dini nikah' önerisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankuran'dan, dini nikahı kıymak için önce resmi nikah şartı önerisi geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısından 'dini nikah' önerisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankuran, "Dini nikahı kıymak için önce resmi nikah şartı geri getirilsin" dedi.

Partisinin Bursa İl Başkanlığında "Halkçı İletişim ve Algı Yönetimi" adlı sunuma katılan Cankurtaran, program öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, resmi nikahta gerek kız gerekse erkek için 17 yaşı doldurma şartı arandığından, çocuk yaştaki evliliklerde çoğunlukla dini nikaha başvurulduğunu söyledi.

Dini nikahın, kanunlara göre bir geçerliliği olmamasına karşın halk arasında gerek inançlar, gerekse gelenekler gereği kıyıldığını belirten Cankurtaran, Anayasa Mahkemesinin 2015 yılında aldığı kararla dini nikahı kıymak için önce resmi nikah kıyma şartını kaldırdığını, bu konuda ki cezai yaptırımı da oy çokluğu ile iptal ettiğini anlattı.

Cankurtaran, özgürlükler ileri sürülerek verilen bu kararın çocuk yaştaki evliliklerle mücadele noktasında bir yasal boşluk oluşmasını sağladığını ifade ederek, "Bu nedenle dini nikah kıymak için resmi nikah şartının yeni bir düzenleme ile geri getirilmesi, sorunu bitirmese de azaltma yolunda katkı sağlayacaktır. Dini nikahı kıymak için önce resmi nikah şartı geri getirilsin." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2016, 22:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
sevim
sevim - 4 yıl Önce

Dini nikah kıyacak imama resmi nikah yetkisi verilsin diyemiyor musunuz? Sonuçta o da resmi devlet memuru.

banner39

banner50

banner47

banner48