banner39

CHP: Gezi eylemlerine izin verilsin

CHP'li Erdoğan Toprak, İstanbul'da sıkıyönetim olduğunu iddia ederek Gezi Parkı eylemlerine izin verilmesi gerektiğini söyledi

Güncel 04.08.2013, 13:14 04.08.2013, 13:14
CHP: Gezi eylemlerine izin verilsin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, İstanbul'da Gezi Parkı odaklı gelişmelerle ilgili olarak polis müdahalesinin artık son bulması gerektiğini belirterek, "Kimse yasaların, hukukun üstünde değildir. Hiç kimse insan hak ve özgürlüklerini çiğneyemez" dedi.

Toprak, "İstanbul'daki sıkıyönetime artık son verin ve milletin huzurunu kaçırmayın" başlıklı yazılı açıklamasında, İstanbul'da dün yaşanan Gezi Parkı odaklı gelişmelere değinerek, polisin yaptığı müdahalenin yasal olmadığını savundu.

Polisin müdahalesinde çok sayıda yaralı ve gözaltı olduğunu öne süren Toprak, açıklamasında şunları kaydetti:

"Yapılan müdahalenin hiçbir yasal karşılığı yok. İnsanlar yemeklerini yerken, bir kafede otururken saldırıya uğrayabiliyor ve hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınabiliyor. Eylem olsa da olmasa da polisin tavrı değişmiyor. Hiçbir demokratik idarede keyfilik olmaz. Bir yönetim keyfi davranıyorsa orada diktatörlük vardır. CHP olarak bu anti-demokratik tutumun hesabını soracağız. Bu keyfiliğin sorumluları tek tek hesap verecektir. Kimse yasaların, hukukun üstünde değildir. Hiç kimse insan hak ve özgürlüklerini çiğneyemez. Kendisini yasaların üstünde gören bir zihniyet dünyanın en büyük şehirlerinden ve en güzel kentlerinden biri olan İstanbul'u yaşanmaz hale getirdi."

Toprak, sokak, park ve caddelerin halkın olduğunu ve bunun engellenemeyeceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?