banner15

CHP heyetinden grevdeki madencilere ziyaret

Zonguldak'da ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle açlık grevi yapan işçileri ziyaret eden CHP heyeti ile polis arasında arbede yaşandı.

CHP heyetinden grevdeki madencilere ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve bazı milletvekilleri, Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde 'paralel yapı'ya yönelik soruşturma kapsamında örgüte finansal destek sağlandığı gerekçesiyle kayyum atanan maden şirketinin, önceki dönemden kalan alacakları ödenmediği gerekçesiyle ocaktan çıkmama eylemi yapan çalışanlarını ziyaret etti.

Ağbaba ile CHP Zonguldak milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş ile CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bölüm Mahallesi'ndeki maden ocağında tamirat, bakım ve söküm işleri yapan, 4 aydır maaşları yatırılmadığı gerekçesiyle eylem başlatan işçileri ve ailelerini ziyaret etmek ve bilgi almak için maden ocağının önüne geldi.

Ağbaba ve beraberindekiler, daha sonra maden ocağının girişinde İl Emniyet Müdürü Osman Ak ve ocağın girişine yaklaşık 10 metre kadar yaklaşan işçilerle görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Ağbaba, ekmekleri için yaklaşık bir haftadır eylem yapan işçileri görmek üzere kentte geldiklerini söyledi.

Parti olarak işçilerin eyleminin sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade eden Ağbaba, şöyle konuştu:

"Biz buraya bir sorunu çözmeye geldik. Bunu siyaset üstü gördüğümüzü bilmenizi isterim. Bu ekmek meselesidir. İşçi arkadaşlarımızla konuşup açlık grevini bitirmek için geldik. Açlık grevinin sadece zararı kendilerinedir. İşçi arkadaşlarımızla görüş mesafesinde görüştük. Aramızda yaklaşık 10 metre mesafe vardı. Onlara, 'Kardeşlerim dışarıda anne ve çocuklarınız bekliyor. Onları lütfen üzmeyin. Açlık grevini bırakın bu işin sorumlusu biziz.' dedim. Ankara'dan işçi arkadaşlarımızın sorununu çözmeye geldik. Gereken makamlara bu sorun için uğraşacağız. İlk çözülmesi gereken konu açlık grevidir. Bunun için gerekirse İçişleri Bakanı ile görüşeceğiz."

CHP milletvekilleri de işçileri alacaklarının ödenmesinin yanı sıra işten çıkarılmaları durumunda Türkiye Taşkömürü Kurumunda (TTK) istihdam edilmeleri gerektiğini savundu.

Ağbaba ve beraberindekiler daha sonra Zonguldak Valisi Ali Kaban'ı makamında ziyaret ederek görüştü.

Öte yandan polis ekipleri, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Ocakta eylemde bulunan ve rahatsızlanan işçi Recep Saraçlı, sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Eylem yapan yaklaşık 100 işçiden 65'inin sağlık sorunları nedeniyle ocaktan çıktığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 19:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48