banner15

CHP kimlik sızıntısında kendisini savundu

CHP'li Aksünger kimlik bilgilerinin sızdırılması ile ilgili partisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi, AK Parti'ye suçlamalar yöneltti

CHP kimlik sızıntısında kendisini savundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, kimlik bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgili, "AKP'li avukatlar veya AKP'lilerin yakını olan avukatlar, UYAP'a dosya parası ödememek için 'Akbis' adı verilen AKP internet sitesinde vatandaş sorguluyor, YSK'nın paylaştığı veriyi kötüye kullanıyor. Bu konuda elimizde çok ciddi kanıtlar, avukat isimleri var" iddiasında bulundu.

Aksünger, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, kimlik bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgili CHP'yi suçlayarak, "günah keçisi" yapmaya çalıştığını savundu.

Kişisel verilerin, 2004-2009 arasında alenen ortaya saçıldığını ve parayla satıldığını öne süren Aksünger, 2010'da bu işi yapanlara operasyon düzenlendiğini, 12 kişinin hüküm giydiğini hatırlattı.

Kimlik verilerinin, 2009'dan bu yana belli aralıklarla siyasi partilere aktarıldığını belirten Aksünger, bu verilerin, 2014-2015 yıllarında yapılan dört seçimde 30 siyasi partiyle defalarca paylaşıldığını ifade etti.

Söz konusu olayla ilgili İzmir İl Başkanlığını işaret eden bir kanıtın bulunmadığını savunan Aksünger, AK Parti İstanbul İl Başkanlığının internet sayfasından aldığı çıktıları göstererek, şunları kaydetti:

"Son zamanlarda sıkça ihbar aldığımız bir konu da kimlik bilgilerinin AKP'liler tarafından farklı amaçlarla kullanılması. AKP'li avukatlar veya AKP'lilerin yakını olan avukatlar, UYAP'a dosya parası ödememek için 'Akbis' adı verilen AKP internet sitesinde vatandaş sorguluyor, YSK'nın paylaştığı veriyi kötüye kullanıyor. Bu konuda elimizde çok ciddi kanıtlar, avukat isimleri var. AKP İstanbul İl Başkanlığının 'Akbis' üzerinden sorgulamasını yaptığı sistemde bütün vatandaşlık bilgileri var. Bunu 'AKP'den sızmıştır' diyerek, tamamen oraya yönlendirmek istemediğim için sistem böyle işliyor dedim. O zaman zan altında siz kalırsınız. Açıklayın o zaman İzmir İl Başkanlığında bu nasıl yapılmış? 27 Temmuz 2010'daki davanın gerekçeli kararını açıklayın. İthamlarını açıklarlarsa biz de sevineceğiz. Bizim sistemden de her şeyi didik didik ettik, baktık. Biz de kendi üye bilgilerimiz de dahil olmak üzere seçmen bilgileri konusunda doğrulama kodları giriyoruz, cep telefonlarına mesajlar gelmesi gibi birtakım şeyler var."

Ankara Büyükşehir Belediyesinin 2012'de EGO için yaptırdığı internet güvenlik sertifikası ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in gönderttiği kısa mesajların da güvenlik tehdidine neden olduğunu ileri süren Aksünger, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ve ilgili yönetmeliğin sadece ticari faaliyetleri kapsadığını, ticari olmayan kısa mesajları gönderirken Gökçek'in bu açıktan faydalandığını iddia etti.

Aksünger, YSK'nın bağımsız bir kurum olduğunu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın bu konuda yaptığı açıklamaları doğru bulmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 13:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48