banner15

CHP raporu: 7 yıl içinde 'Arap sorunu' başlayacak

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul hazırladığı raporda önlem alınmaması halinde 7-10 yıl içinde Türkiye'nin Arap sorunuyla yüz yüze kalacağını savunuyor

CHP raporu: 7 yıl içinde 'Arap sorunu' başlayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul, Suriyeli mültecilerle ilgili hazırladığı raporda gerekli önlemler uygulanmazsa 7-10 yıl içinde Türkiye'nin Arap sorunuyla karşı karşıya kalacağını açıkladı.

Haberturk’teki habere göre Gürsul’un başkanlığında Leadership Research& Consulting Araştırma Şirketi’nin “İnsan Toplum ve Teknoloji Derneği” adına hazırladığı “Suriyeli Göçmenler Uluslararası Araştırma Projesi: Kilis Örneği” başlıklı rapor için 15–27 Mart tarihleri arasında Kilis’te 73 göçmen ile yüz yüze görüşüldü.

Raporda, Kilis’in şehir merkezi nüfusunun 93 bin 266 olduğu, buna karşılık kentteki Suriyeli mülteci sayısının 127 bine ulaştığı belirtildi.

“Aynı evde kaç kişi ile yaşıyorsunuz?” sorusuna 32 kişinin 5-6, 10 kişinin ise 10-13 cevabını verdiği ifade edilen raporda, Suriye’de aylık geliri 100 dolar ile 10 bin dolar arasında değişen mültecilerin, Türkiye’deki aylık gelirinin 50 dolar ile 2 bin dolar arasında değiştiği, çoğunluğun 200-400 dolar aralığında kazandığı belirtildi.

Rapora göre sığınmacılar Türkiye’de çoğunlukla temizlikçi, garson, muavin ya da ekmekçi olarak çalışıyor. Suriyelilerin yaşadığı en büyük sorun ise düşük ücretle çalışmak ve ev kirasının yüksek olması.

Gürsul raporda, “Önlemler ve iyileştirmeler hayata geçirilmediği takdirde 7-10 yıl içinde Türkiye, Kürt sorununun katbekat üstünde Arap sorunu ile karşı karşıya kalacak” uyarısını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 10:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48