CHP ve MHP tabanında çatı aday firesi ANKET

İki anket şirketine göre, MHP'den yüzde 10-15 arasında bir kesim şimdiden Erdoğan'a oy vereceğini açıklarken; CHP'nin yüzde 27'si henüz İhsanoğlu'na oy vermeyi düşünmüyor

CHP ve MHP tabanında çatı aday firesi ANKET

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi iki şirket tarafından yapılan anketler, CHP ve MHP seçmenin çatı adaya karşı fire vereceğini ortaya koydu. Ankette daha çok MHP tabanından Ak Parti'ye kayışlar olduğu görüldü. Her iki anket şirketine göre, MHP'den yüzde 10-15 arasında bir kesim şimdiden Erdoğan'a oy vereceğini açıklarken; CHP'nin yüzde 27'si henüz İhsanoğlu'na oy vermeyi düşünmüyor.

LRC’nin anket sonuçları ise şöyle: Erdoğan: 47.9; İhsanoğlu: 43.4; Demirtaş: 4.9; Hiçbiri: 3.8

Metropoll’ün kamuoyu yoklamasına göre, 30 Haziran günü seçim olsa üç adayın oy yüzdeleri şöyle çıkıyor: Erdoğan: 42; İhsanoğlu: 33; Demirtaş: 6.7; Hiçbiri: 12;

Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer Metropoll ve LRC şirketlerinin yaptırdığı anketleri inceledi. O anketlere göre parti tabanlarında kayma var, seçimin ilk turda bitmesi ise mümkün değil. Çakırözer'in "Ufukta fire gözüküyor" başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle;

SEÇMEN KENDİ ADAYINI TANIMIYOR

CHP-MHP ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun tanınırlık oranı düşük. Bir araştırmaya göre yüz kişiden 32’si (Metropoll), bir diğerine göre ise 24’ü tanıyor (LRC).

‘Tanımıyoruz’ diyenlerin yüzde 62’si Başbakan Tayyip Erdoğan’ı tercih ederken(LRC), ‘Tanıyorum’ diyenlerin yüzde 50’si tereddütsüz İhsanoğlu diyor.

CHP VE MHP'DE FİRE VAR

Araştırmalarda tahmin edildiği gibi CHP’de ortak adaya tepki var. Ancak sürpriz bir biçimde MHP tabanında da ciddi ‘fire’ çıkacağı gözüküyor. CHP tabanının yüzde 73’ü İhsanoğlu’nu benimserken bu oran MHP’de yüzde 66’da kalıyor. CHP’lilerin yüzde 14’ü, MHP’lilerin ise yüzde 15.5’i temmuz başı itibarıyla ortak adaya oy vermeme niyetinde (Metropoll).

CHP ve MHP’nin bugün itibarıyla ortak adaya ‘tepkili’ olan kesimi, tüm seçmenlerin yüzde 5.5 – 6 gibi oldukça hayati öneme sahip bir kesimine denk düşüyor.

MHP'DEN ERDOĞAN'A OY ÇIKACAK

Her iki araştırma da MHP’den ilk turda Erdoğan’a oy gideceğine işaret ediyor. Metropoll’e göre MHP seçmeninin yüzde 9.5’i (LRC’ye göre yüzde 14’ü) daha ilk turda Erdoğan’a oy verme eğiliminde.

Ak Parti seçmeninin yüzde 5'ini kaybedeblir

Adayına en fazla sahip çıkan partiler Ak Parti ve HDP. Ak Parti seçmeninin yüzde 89’u partinin adayına sahip çıkarken her yüz kişiden 11’i (toplam seçmenin yüzde 5’i) Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına ‘evet’ demiyor. Ak Parti seçmeninin yüzde 3 (Metropoll) ile 6.9 (LRC) arasında bir kesimi CHP-MHP adayı İhsanoğlu’na oy verme düşüncesi taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 09:40
YORUM EKLE

banner33

banner37