banner39

CHP'ye kayyum atanabilir

CHP'de bu akşam yapılacak açıklama ile kurultayın olup olmayacağı belli olacak. Kulislerde CHP'de uzun zamandır yaşanan iç çatışma sonrası bugün öğrenilecek kararın yeni krizleri tetikleyeceği hatta CHP'ye kayyum atanabileceği öne sürülüyor

Güncel 06.08.2018, 10:14 06.08.2018, 18:32
CHP'ye kayyum atanabilir

CHP’de uzun zamandır devam eden iç tartışmada bugün resmen sona geliniyor. Parti tüzüğünün kurultay isteyenlere tanıdığı bir haftalık süre de bugün saat 17.00’de doluyor. Genel merkezin akşam yapacağı açıklamayla kurultay olup olmayacağı öğrenilecek.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre parti yönetimi, muhalif kanat tarafından teslim edildiği belirtilen 630 imzayı 4 gün boyunca analiz etti. Genel merkezin açıklamasına göre; delege olmayanlar, mükerrerler ve fotokopiler ilk etapta geçerli imzalardan ayrıldığında, geriye 605 imza kaldı. Aradan geçen 4 günde de parti yönetimi imzalar üzerinde detaylı inceleme yaptı. İncelemenin sonucunda kendilerine iletilen imzaların geri çekildiğine ilişkin beyannameler de toplamdan çıkarıldı. Genel merkez kaynakları, geri çekenlere ilişkin net rakam vermezken kulislerde, sayının en az 20 en çok 70 olacağına yönelik bilgiler paylaşılıyor. Parti yönetiminin bu akşam veya en geç yarın delege olmayanlar, mükerrerler, istifa edenler ve geri çekenlerin sayılarına ilişkin bilgileri ve kurultay olmayacağı yönündeki kararını açıklaması bekleniyor. Seçimlerin ardından yıpranan partinin kurultay konusunu kapatarak bir an önce yerel seçimler için çalışmaya başlayacağı kaydediliyor.

Buna göre, ilk olarak il başkanları, Parti Meclisi (PM) ve Meclis grubu toplantıları yapılacak. Bu toplantılarda seçim sonuçları değerlendirilecek, yerel seçimler için aday önerileri alınmaya başlanacak. Partideki “değişim” talebine karşılık, Kılıçdaroğlu’nun parti içi tansiyonu düşürmek amacıyla ilk adım olarak daha önce işaret ettiği Merkezi Yönetim Kurulu’ndaki (MYK) revizyonu hemen gerçekleştirmesi bekleniyor. Rutin olarak hafta başı yapılan MYK, bu hafta imza sayım döküm işlemi nedeniyle çarşamba gününe alındı. Çarşamba yapılacak toplantının mevcut MYK’yle son toplantı olacağı, kurmayların bu toplantıda Kılıçdaroğlu’nun elini rahatlatmak amacıyla görevlerinden çekilecekleri belirtiliyor.

Muhalefetin sözcüleri, genel merkezden kurultaya ilişkin olumsuz bir karar çıkması durumunda yargıya gitmeyeceklerini dile getirirken, delegelerden geçersiz sayılan imzalarla ilgili yargıya gidebilecek olanlar olduğunu belirterek açık kapı bırakıyor. Kulislerde böyle bir durumda partinin daha da yıpranacağı gibi CHP’ye “kayyum” gelebileceği olasılığından dahi söz ediliyor.

CHP Parti Meclisi üyesi Gaye Usluer de, “Olağanüstü Kurultay için toplanmış 630 delegenin imzası yok sayılmıştır. Bunun adı demokrasi değildir” yorumunda bulundu. “Bu hareketin içindeki kimse muhalif değil. Biz partiye yeni bir kan gelmesi ve yeni bir başarı öyküsü gelmesi için yola çıktık” diyen Usluer’in Habertürk televizyonuna yaptığı açıklama şöyle:

“Verilen kararlarda şunu görüyorum. ‘Kadro hareketi istemiyoruz.’ dediler. Bunu okuyorum. Genel Merkez bu imzaları çeşitli yollarla 569 imzaya indirse de kendi iradesi ile 630 kurultay isteyen vardır. Bizim kurultayımızın 1095’i seçilmiştir, gerisi Genel Başkan’ın anahtar listesi ile girmiştir. Biz CHP’li olmanın sorumluluğu ile hareket edeceğiz. Artık ortak bir irade oluştu. CHP’de bir değişimi umut edenlerden yargı yoluna gitmeme kararımız ile ilgili bir tepki aldık. 630 delegenin iradesinden bahsediyoruz. 630 delegenin iradesi bizim kontrolümüz altında değil. Delegelere baskın yapılmıştır. Bu beyana dayalı. Belge yok. Herkes yaşıyor bu ülkede. Burada yanlış olan onların imzasını çekmesindense, onların iradesine ipotek konulmasıdır. Varsa siyasi etik dışı, ahlak dışı yöntemler takipçisi olacağız.”

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü