banner39

CHP'de 60 makama 600 aday...

Ankara'da CHP 35. Kurultayında 60 kişilik Parti Meclisi'ne girmek isteyen yaklaşık 600 kişi yoğun kulis telaşında

Güncel 16.01.2016, 10:03 16.01.2016, 10:16
CHP'de 60 makama 600 aday...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP’de Olağan 35. Kurultay, bugün ve yarın Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek. Kurultayın ilk günü Genel Başkan, ikinci gün ise Parti Meclis ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi gerçekleştirilecek. 60 kişilik Parti Meclisi’ne yaklaşık 600 kişinin aday olması bekleniyor.

BALBAY: "YETERLİ İMZAYI BULDUM"

Muharrem İnce ve Umut Oran’ın çekilmesi sonrası Kılıçdaroğlu’nun tek rakibi olarak İzmir Milletvekili Mustafa Balbay kaldı. Balbay’ın da adaylık için gerekli 120 imzayı toplayamayacağı, CHP liderinin tek başına seçime gideceği konuşuluyor. Ancak gazetecilere yaptığı açıklamada Balbay 200 imza bulduğunu iddia etti.

DEMOKRASİ, DEĞİŞİM, KARDEŞLİK…

‘Demokrasi, değişim ve kardeşlik’ ana temasının işlendiği kurultay salonunda, ‘Birlik, özgürlük’ temalı afişler yer alıyor. Kurultay salonunda müzik yayını ve dans gösterisi olmayacak.

CHP LİDERİNİN KONUŞMASININ ANA TEMASI

Partililer PM için kulis yaparken CHP lideri ise bazı kurmaylarıyla birlikte parti okulunda konuşması üzerinde çalıştı. Sabah saatlerinde partililerle birlikte Anıtkabir’i ziyaret edecek olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ana temasını, Kürt sorunu, yeni anayasa, dış politika, partide yapacağı değişim ve akademisyenlere açılan soruşturma üzerinden özgürlükler oluşturacak.

GÜNDEMDE TÜZÜK İLE İLGİLİ ÜÇ MADDE OLACAK

CHP kurultayının gündeminde tüzük değişikliği ile ilgili 3 madde de olacak: MYK üyelerinin sayısını liderin belirlemesi, kontenjandan faydalanan bir ismin bir daha kontenjandan yararlanmaması ve erken seçim olduğu takdirde yeniden ön seçim yapılmaması. Bu maddelerin de kabul edilmesi bekleniyor.

İNCE'DEN SÜRPRİZ

Önce genel başkan adayı olan ve olağanüstü kurultay çağrısı yapan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin de CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM listesinde olacağı, hatta Kılıçdaroğlu'nun İnce'yi MYK’ya da taşıyacağı konuşuluyor. Ancak İnce'nin teklifi kabul etmediği öne sürülüyor. İnce, Radikal’e daha önce yaptığı açıklamada, “Genel başkan adayı değilim ama liste çıkaracağım” demişti. Bu kurultay sonrası Gürsel Tekin, Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu, Selin Sayek Böke, Faik Öztrak, Haluk Koç ve Mehmet Bekaroğlu yerini koruması muhtemel isimler olarak konuşuluyor ama bazı isimlerin delege tarafından çizilme riski de yüksek...

EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLER

Gün boyu konuşulanlara göre CHP lideri 60 kişilik PM listesinin 45’ini değiştirecek. MYK üyeleri büyük tırpan yiyecek. Delegelerin istemediği isimlerin yeniden aday gösterilmesi durumunda sandıkta çizme kararı aldığı da konuşuluyor… 

İstanbul eski Milletvekili, Ali Özgündüz, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, mevcut PM üyeleri Fevzi Gümüş ve Hakkı Süha Okay’ın tekrar PM’ye aday olacağı konuşuluyor. Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ordu Milletvekili Seyit Torun, İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Didem Engin de PM’ye aday olacak. İki sendikacı ve bir tanınmış hukukçunun da PM’ye alınacağı konuşuluyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?