banner39

CHP'den Diyarbakır'daki annelere destek

Diyarbakır'da günlerdir çocuklarının iadesi için eylem yapan annelere CHP'den de destek geldi. CHP'li bir grup milletvekili Diyarbakır'a giderek anneleri ziyaret etti

Güncel 06.06.2014, 17:13 06.06.2014, 17:16
CHP'den Diyarbakır'daki annelere destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP'li iki kadın milletvekili, çocukları terör örgütü tarafından kaçırılan ve Diyarbakır'da oturma eylemi yapan aileleri ziyaret etti.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ile Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, oturma eylemi yapan ailelerle bir araya geldi. Ailelerle tek tek görüşerek sorunlarını dinleyen milletvekillerinden Onur, gazetecilere yaptığı açıklamada, gözlem ve tespitlerini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile grup yönetim kuruluna sunacaklarını söyledi.

"Genel başkanımızın özel görevlendirmesi ile geldik ve bir durum değerlendirmesi raporu sunacağız" diyen Onur, bölgenin kolay bir coğrafya olmadığını, insanların senelerin acıları ile büyüdüğünü ifade etti.

Son dönemde, çatışmasızlık döneminde çocukların ortadan kaybolmasını "ilginç" olarak nitelendiren Onur, "Kaçırılmış, gönüllü gitmiş olabilir. Bu süreçte böyle bir yığılma olması enteresan. Bunun araştırılması lazım. Neden oluyor? Normalde artık bu insanların, 'tamam şiddet bitti' deyip dağdan inmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Onur, açılım sürecinin güven sağlamadığını savunarak, demokratik açılım sürecinin temelsiz gittiğini iddia etti.

Sorunun çözümü için ortak irade gerektiğine dikkati çeken Onur, konuşmasını şöyle tamamladı: "6 ay dağda kalmış bir çocuk, 15 yaşında döndükten sonra 18 yaşına kadar mahkemesi sürmüş, 45 yıl ceza almış. Bu çocukları getirip aynı muameleye tabii tuttuğunuz zaman bu yasalarla böyle olacak. Biz parti olarak kanunların ona göre düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. 'Bu işi ben çözerim, kimseyi karıştırmam' derseniz bu hale geliyor. Biz hep, 'meclis içerisinde çözülsün' dedik, ama iktidar 'biz çözeriz' dedi. Böyle dediği noktada buyrun işte dünya kadar çocuk tekrar çıkmış. Ailelerin bu konuda çağrı yapması değerlidir. Anne çocuğunu yanında görmek istiyor. Bundan daha doğalı yok."

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?