banner15

CHP'den 'Hablemitoğlu suikastı' için önerge

CHP'li Ağbaba Hablemitoğlu suikastinin araştırılması ve suikastin arkasındaki kişi ve örgütlerin ortaya çıkarılması için önerge verdi

CHP'den 'Hablemitoğlu suikastı' için önerge

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 18 Aralık 2002'de silahlı bir suikaste uğrayan akademisyen Necip Hablemitoğlu suikastinin araştırılması ve suikastin arkasındaki kişi ve örgütlerin ortaya çıkarılması amacıyla, TBMM'ye bir araştırma önergesi sundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın TBMM'ye sunduğu araştırma önergesi şu şekilde:

"Ülkemizde bugüne kadar birçok faili meçhul cinayetler gerçekleşmiş, bu suikast ve cinayetlerin faillerinin ortaya çıkarılamaması kamu vicdanında derin yaralar açmıştır. Türkiye'nin değerli akademisyenlerinden Necip Hablemitoğlu da 18 Aralık 2002'de Ankara'da evinin önünde silahlı suikaste uğrayarak hayatını kaybetmiş ve bugüne kadar bu suikastin arkasındaki kişi ve örgütler ortaya çıkarılamamıştır. 15 Temmuz da hain bir darbe girişiminin yaşanmasının ardından, Hablemitoğlu suikasti ile ilgili sorular yeniden gündeme gelmiştir. F-Tipi örgütün özellikle Emniyet Teşkilatı'ndaki ve Devlet içerisindeki yapılanmasını darbe girişiminden 14 yıl önce belgeleriyle ortaya koyan Hablemitoğlu'nun, suikaste uğramasının arkasında Fethullahçı Terör Örgütü'nün olabileceği yıllardır ortada duran, ancak kararlılıkla araştırılmayan bir konudur. F-Tipi örgütün Devlet içindeki önemli makamları nasıl ele geçirdiğini belgeleriyle ortaya koyduğu "Köstebek" kitabının öldürülmesinden 3 ay sonra yayınlanabilmesi, gerçeklerin duyurulmasının bu örgüt tarafından engellenmeye çalışılmış olma ihtimalini de güçlendirmektedir. Keza Necip Hablemitoğlu'nun Türkiye'deki yabancı vakıfların faaliyetleri ile ilgili çalışmaları, suikastin arkasında yabancı güçlerin de olabileceği ihtimalini de ortaya koymaktadır. Tüm bu nedenlerle, Necip Hablemitoğlu suikastinin tüm yönleri ile ortaya çıkarılması, cinayetin arkasındaki kişi ve örgütlerin ortaya çıkarılması ile suikastin yaşanmasında ihmali ve sorumluluğu bulunanların tespit edilmesi amacıyla Anayasanın 98. TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz."

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 14:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35