CHP'den Meclis Araştırma Komisyonu için başvuru

CHP, Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü'nün, komisyon üyeliğinin sona erdirilmesi için TBMM Başkanlığına başvuru yaptı

CHP'den Meclis Araştırma Komisyonu için başvuru

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Grup Başkanvekilleri, TBMM Başkanlığı'ndan, dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü'nün, komisyon üyeliğinin sona erdirilmesini istedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Levent Gök, Engin Altay ve Akif Hamzaçebi imzasıyla TBMM Başkanlığı'na gönderilen yazıda, TBMM İçtüzüğü'nün 109. maddesine işaret edildi.

Maddede, "Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'na göre hakimlerin davaya bakmasına veya karara katılmasına engel oluşturacak durumlarda bulunan, Meclis soruşturma önergesini veren veya daha önce TBMM'de ya da dışında bu konudaki görüşünü açıklamış milletvekilleri, bu komisyona seçilemez" hükmünün içerildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sayın Köylü, anılan dilekçede yazılı gerekçelerde belirtildiği gibi komisyon üyeleri için TBMM İçtüzüğü'nün 109. maddesinde öngörülen koşulları yitirmiştir. Usulde paralellik ilkesi uyarınca Sayın Köylü'nün komisyon üyeliğinin sona erdirilmesi için başlatılmasını arz ve talep ederiz." 

TBMM Başkanlığı'na yazıyla birlikte komisyonun CHP'li 4 üyesinin, Köylü'nün çekilmesi talebini içeren dünkü başvuru dilekçesi de iletildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 11:55
banner53
YORUM EKLE

banner39