banner15

CHP'den 'Organ Mahkemesi' teklifi

Mini anayasa paketi için CHP'nin hazırladığı teklifler arasında yargı organları arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için mahkeme kurulması teklifi yer alıyor

CHP'den 'Organ Mahkemesi' teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak’tan oluşan üçlü mini anayasa komisyonu, bugün saat 14.00’te toplanacak.

Anayasa değişikliği konusunda CHP’den sürpriz bir dizi öneri geldi. CHP; yasama, yürütme ve yargı organları arasında yaşanan uyuşmazlıkları gidermek için Anayasa Mahkemesi (AYM) bünyesinde faaliyet gösterecek “Organ Mahkemesi”nin kurulmasını istedi.

Habetürk'te yer alan bilgiye göre 10 maddeden oluşması beklenen mini Anayasa paketinde CHP’nin yer almasını istediği başlıca değişiklikler şöyle sıralanıyor:

1-Anayasa’da yapılacak değişiklikle OHAL ve KHK’ların yargı denetimine açılmasını istiyor. Uygulamaya giren KHK’ların 30 gün içinde TBMM’ye sunulmaması halinde yürürlükten kalkacağına ilişkin Anayasa’ya hüküm konulması talep ediliyor.

2-Yasama, yürütme ve yargı organları arasında yaşanan uyuşmazlıkları gidermek için “organ davası” uygulamasına geçilmesi. Erkler arasında ortaya çıkacak olası sorunları çözmek ve bu davalara bakmak için AYM bünyesinde “Organ Uyuşmazlıklarını İnceleme Mahkemesi”nin kurulması önerildi.

3-Yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesi talep edildi. Anayasa’ya seçim barajlarının yüzde 3’ü aşamayacağına ilişkin hüküm konulması isteniyor.

4-Meclis’te grubu bulunan bütün siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına, alanlarıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne dava açma hakkının verilmesi talep edildi. Halen, AYM’ye yalnızca anamuhalefet partisi gidebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 08:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35