banner39

CHP’li muhalifler kurultay kararında ısrarlı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP'nin son Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce arasındaki gerilim artarak devam ediyor. Olağanüstü kurultay tartışmalarına şimdi de tüzük kurultayı eklendi.

Güncel 13.08.2018, 16:47
CHP’li muhalifler kurultay kararında ısrarlı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Muhaliflerin olağanüstü kurultay talebini reddeden CHP Genel Merkezi, şimdi de tüzük kurultayı tartışmasıyla karşı karşıya kaldı. Çağrı heyetinden yapılan açıklamada ”Kılıçdaroğlu kurultayı toplamazsa tüzük kurultayı hakkımızı kullanacağız” denildi.

CHP’de olağanüstü kurultay talep eden çağrı heyetinden açıklama geldi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”(Partiyi yargıda tartıştırmayacağız) dedik ve sözümüzün sonuna kadar arkasında duracağız. Olağanüstü kurultay çağrısının yapılmaması halinde tüzük kurultayı hakkımızı kullanacağız” denildi.

MUHARREM İNCE’NİN EKİBİ DEĞİŞİMDE ISRARLI

Muharrem İnce’nin ekibi, yeni bir açıklama yaparak, ''CHP değişmeli, yeniden halkımıza umut olmalı ve iktidar yürüyüşüne başlamalıdır'' denildi.

Açıklamada; "Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, siyasal koşullar ve yakın zamanda gerçekleşecek yerel seçimler nedeniyle ve partimizde tartışılan yapısal sorunlar karşısında yükselen Değişim ve Umut talebiyle Olağanüstü Kurultayın toplanması zorunlu ve ertelenemez hale gelmiştir." İfadesi yer aldı.

İşte Çağrı Grubu'nun açıklamasının tam metni:

"12/08/2018 günü Değişim ve Umut Kurultayı için Ankara’da toplantıya katılan CHP Kurultay Delegelerinin oy birliği ile almış olduğu karardır.
Bugün yaşadığımız büyük rejim krizi hızla ekonomik krize dönmüştür. Türk Lirası yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmekte, halkımız fakirleşmekte, ülkemiz felakete sürüklenmektedir. Ortaya çıkan ağır kriz koşulları, siyasi partilerde değişimi zorunlu kılmaktadır.
Sorumluluk yeniden Türkiye’nin kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisi’ndedir. CHP Türkiye’de yeniden İktidar alternatifi olmak zorundadır. CHP değişmeli, yeniden halkımıza umut olmalı ve iktidar yürüyüşüne başlamalıdır.

24 Haziran 2018 seçimleri sonrasında ortaya çıkan ekonomik ve siyasal tablo karşısında yurttaşlarımızın, seçmenlerimizin ve üyelerimizin talebi “değişim ve umut” olmuş ve bu beklenti partimizin Olağanüstü Kurultayını toplanmasını gündeme getirmiştir.

Olağanüstü Kurultayın yapılması için sayısal yeterlilik sağlanmış, siyasal irade ortaya konulmuştur. Bununla birlikte asıl tartışmanın sayısal yeterlilik olmadığı, siyasal ve politik olarak alınan tutumun ve iradenin asıl tartışma konusu olarak ele alınması gerektiği vurgulanmıştır.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, siyasal koşullar ve yakın zamanda gerçekleşecek yerel seçimler nedeniyle ve partimizde tartışılan yapısal sorunlar karşısında yükselen Değişim ve Umut talebiyle Olağanüstü Kurultayın toplanması zorunlu ve ertelenemez hale gelmiştir.

Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Olağanüstü Kurultay çağrısıyla açığa çıkan bu sayısal ve siyasal iradenin demokratik ve meşru talebini çok geç olmadan yerine getirmelidir. Olağanüstü Kurultay bir an evvel toplanmalıdır.

Partiyi yargıda tartıştırmayacağız dedik ve sözümüzün sonuna kadar arkasında duracağız. Olağanüstü Kurultay çağrısının yapılmaması halinde tüzüğümüzün verdiği tüm demokratik hakları, Tüzük Kurultayı da dahil olmak üzere kullanacağız.

Ertelenemez ihtiyacımız olan yapısal sorunlarımızın tartışılacağı yer kurultaydır. Kurultayı yapmayarak partimizi kamuoyunda tartıştırmaya devam etmek doğru değildir. Partimizi kamuoyunda tartıştırmanın sorumluluğu meşru ve haklı kurultay talebini yerine getirmeyenlere ait olacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."


 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü