banner39

CHP'liler TBMM'de Atıf Hoca'nın anılmasını hazmedemedi

AK Partili bazı vekillerin idam yıldönümü sebebiyle Atıf Hoca'yı anmasına Levent Gök başta olmak üzere CHP'liler tepki gösterdi

Güncel 04.02.2015, 16:52 04.02.2015, 16:52
CHP'liler TBMM'de Atıf Hoca'nın anılmasını hazmedemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, AK Parti'li bazı milletvekillerinin İskilipli Atıf Hoca'yı anmasına tepki gösterdi.

Genel Kurul, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplandı. Gündemdışı söz alan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Yusufeli'de kamulaştırmadan kaynaklı sorunlara değindi. Kürsüye küçük bir tabut getiren Bayraktutan, "Yusufeli sular altında kalacak. İlçeyi canlı canlı toprağa gömüyorsunuz ve yeni yerleşim alanı oluşturmuyorsunuz" dedi. Bayraktutan, konuşmasının sonunda tabutu hükümet sıralarına bıraktı.

Hükümet adına söz alan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yusufeli'de kimsenin mağdur olmayacağını, imar planlarının tamamlandığını, Türkiye'nin en güzel ilçesini oluşturmak için çalışma başlattıklarını söyledi.

ATIF HOCA TARTIŞMASI

Daha sonra yerinden söz alan bazı AK Parti'li milletvekilleri, 4 Şubat 1926 yılında idam edilen İskilipli Atıf Hoca'yı anarak, Atıf Hoca'nın, hukuksuz bir şekilde yargılandığını ve haksız yere asıldığını ifade etti. 

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret eden kişilerin Meclis'te savunulmasını üzüntü ile karşıladığını ve kınadığını belirterek, "Mustafa Kemal gibi bir şahsiyete 'hain, eşkıya' demiş, çok ağır sözler söylemiş bir şahsiyetin burada konuşulması ayıptır, skandaldır. Böyle bir terbiyesizliğe burada müsaade edemeyiz" dedi. Gök, bunun fikir özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemeyeceğini ifade etti. Gök'ün ifadelerine AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise her milletvekilinin, özgür iradesiyle kendi düşüncesini ifade edebileceğini kaydederek, "Arkadaşlarımızın İskilipli Atıf Hoca ile ilgili ifadeleri, bir cumhuriyetle hesaplaşma değildir. İstiklal Mahkemelerinde doğru düzgün yargılanmadan asılan bir alimin bugün anılması üzerinden Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili tartışma, cumhuriyet değerleri ile ilgili hesaplaşma söz konusu değildir. Geçmişte yapılan yanlışlarla ilgili her milletvekili kendi özgür iradesi ile bir muhasebe yapma hakkına sahiptir. Buna saygı duyulması gerekir" diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu da "Bu sıralarda oturan hiçbir milletvekilinin, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuş olan Atatürk'e karşı bu tarz bir düşünceye sahip olacağına inanmak istemem ve inanmam da" dedi.

Genel Kurul'da daha sonra AK Parti'nin grup önerisi kabul edildi. Buna göre, bazı uluslararası anlaşmalar gündemin ön sıralarına alındı. Meclis bugün Maden Kanunu'nda değişiklik öngören kanun tasarısının bitimine kadar çalışacak. Yarın ise CHP'nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmeler yapılacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye ile Ürdün arasında hükümlülerin nakline dair anlaşmanın uygun bulunduğuna dair kanun tasarısının kabul edilmesinin ardından, Maden Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının görüşmelerine geçildi.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü