CHP'nin din dersi kaldırılsın önerisine ÖNDER'den tepki

CHP'nin din dersinin kaldırılması yönünde Meclis'e verdiği önergeye tepki gösteren ÖNDER Başkanı Korkut, bunun Türkiye gerçeklerine aykırı olduğunu savundu

CHP'nin din dersi kaldırılsın önerisine ÖNDER'den tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) Genel Başkanı Hüseyin Korkut, CHP'nin, Alevilerin taleplerine yönelik hazırladığı "Herkes İçin İnanç Özgürlüğü Raporu"nda yer alan, "zorunlu din dersinin kaldırılması" önerisinin, Türkiye'nin gerçeklerine aykırı olduğunu söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), "Alevi" olduğunu beyan eden bir vatandaşın başvurusu üzerine Türkiye'deki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu olmaktan çıkarılmasıyla ilgili bir kararı olduğunu belirten Korkut, dersin adının "Din" değil, "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" olduğunu vurguladı.

Coğrafya ve benzeri dersler nasıl öğrenciler için gerekliyse Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin de gerekli olduğunu dile getiren Korkut, "Gençlerimizin, özellikle çok kültürlü ve çoğulcu bir toplumda yaşadığımızı dikkate alarak Türkiye'deki kültürler, dinler hakkında bilgi sahibi olmaları, elbette kahir ekseriyeti Müslüman olan bir ülkede İslam ile ilgili temel bilgilere sahip olması gerektiği kanaatindeyiz" dedi.

Korkut, "CHP'nin bu raporunda öne çıkan bu değerlendirmenin aslında Türkiye'nin sahip olduğu gerçeğe aykırı olduğunu ifade etmek isteriz. Dolayısıyla kahir ekseriyeti Müslüman olan bir ülkede çocuklarımız kendi inançları, dinleri, kültürleri hakkında geniş bilgiye sahip olabilmeliler, bunu müfredatta görebilmeliler, bu eğitim imkanının sunulmuş olması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Bu konuda hem MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, hem ilahiyat fakülteleri, hem de sivil toplum kuruluşlarının önemli çalışmaları olduğunu belirten Korkut, "Bu ihtiyacın olduğu ve AİHM'in Türkiye'nin gerçeklerine uygun olmayan bir karar verdiği kanaatine sahibiz" dedi.

Korkut, ÖNDER'in konuya ilişkin hazırladığı çalışmayı gelecek günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

 Alevilerin taleplerine yönelik CHP'nin hazırladığı "Herkes İçin İnanç Özgürlüğü Raporu"nda "zorunlu din derslerinin kaldırılması" başta olmak üzere inanç haklarının tanınması, kutsal mekanlarına yönelik yağma ve yıkımlara son verilmesi" gibi öneriler yer alıyor.

Raporu, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Şafak Pavey, Sezgin Tanrıkulu ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, 7 Kasım'da CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda, düzenledikleri basın toplantısı ile açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 13:35
banner53
YORUM EKLE

banner39