banner39

Çiçek: Aliya, Bosna'nın Atatürk'üdür

TBMM Başkanı Çiçek, Aliya'nın Bosna'da önemli bir yeri olduğunu belirterek "Türkiye için Atatürk neyse, Bosna için Aliya odur" dedi

Güncel 07.04.2013, 17:05 07.04.2013, 17:17
Çiçek: Aliya, Bosna'nın Atatürk'üdür

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Aliya İzzetbegoviç'in Bosna halkı için milli kahraman olduğunu belirterek, "Bizim için Atatürk ne ise Bosna halkı için de İzzetbegoviç, odur" dedi.

Altındağ Belediyesi tarafından yaptırılan Aliya İzzetbegoviç Parkı, törenle açıldı. TBMM Başkanı Çiçek açılışta yaptığı konuşmada, Ankara'nın toplum ve devlet hayatında önemli bir yeri bulunduğunu dile getirerek, Ankara'nın ilçelerinden Altındağ'ın ise milli mücadelenin yürütüldüğü yer olması nedeniyle daha da önemli olduğunu söyledi.

Altındağ'ın olumsuz görüntüsünden kurtulmaya çabaladığını ifade eden Çiçek, "Gecekondudan betonlaşmaya gitmek, şehirleşmek değildir. Ruhu, kimliği, kişiliği olmayan bir şehirleşmeye doğru yol alıyoruz. Binaları, apartmanları dikiyoruz, insanlar nerede nefes alacak bunları düşünmüyoruz" diye konuştu.

Kentsel dönüşümle şehirlerin kimliğinin de değiştiğini, yeşil alanların sayısının arttığını anlatan Çiçek, Altındağ'da da park, bahçe ve kültür merkezlerinin sayısının arttığını kaydetti.

Belediye Başkanı Tiryaki'yi tebrik eden Çiçek, parka Aliya İzzetbegoviç'in adının verilmesinin de anlamlı olduğunu dile getirdi. Çiçek, "İzzetbegoviç adı bize yabancı değildir. Kardeş kabul ettiğimiz Bosna halkının milli kahramanıdır. Bizim için Atatürk ne ise Bosna halkı için de İzzetbegoviç, odur" diye konuştu.

İzzetbegoviç'in Bosna'da bağımsızlık ve istiklal mücadelesi verdiğini, kardeş Türkiye'nin de her zaman yanında olduğunu belirten Çiçek, "Millet olmanın kolay olmadığını, bir devletin kolay kurulmadığını, bu parkta yürürken düşünmeliyiz. Bugünkü devleti neyin pahasına kurduk, bunları düşünmeliyiz. Bir kısmımız bunların farkında değil" ifadesini kullandı.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki da parkın Visoko Belediyesi ile Altındağ Belediyesi arasında kurulan kardeşliğin simgesi olarak yapıldığını söyledi. Tiryaki, Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı ve Boşnak halkının önderi Aliya İzzetbegoviç'in ismini verdikleri parkın, iki kent arasında işbirliğini güçlendirmesini umduğunu dile getirdi.

Törene, TBMM Başkanı Çiçek'in yanı sıra Bosna Hersek'in Visoko Belediye Başkanı Amra Babiç ve Bosna Hersek'den davetliler katıldı.

Parkı, Çiçek, Tiryaki ve Babiç, birlikte kurdele keserek hizmete açtı.

Yorumlar (2)
Mertırmaklı 10 yıl önce
Böyle bir benzetmeyi Cemil Çiçek'e yakıştırmadım. Kendileri nereye koşmak istiyorlar acaba?
seslenis 10 yıl önce
alıştık bu hükümetin saçmalarına,bu son olur inş.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?