banner15

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda bayram coşkusu yaşanamadı

Türkiye-Suriye arasında 2000 yılında başlatılan sınır ötesi bayramlaşma ziyaretleri, bu yıl Suriye'de yaşanan iç karışıklık nedeniyle yapılamayınca sınır kapıları boş kaldı.

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda bayram coşkusu yaşanamadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hatay'ın Suriye'ye açılan Cilvegözü Sınır Kapısı, 2000 yılından bu yana ilk kez Ramazan Bayramı'nda boş kaldı. Karşılıklı yapılan görüşmeler neticesinde her iki ülke vatandaşları, akrabaları ile bayramlaşmak amacıyla 48 saatlik bayram ziyaretlerine bu yıl gidemedi. Suriye'de yaşanan iç karışıklıktan ötürü bu yıl ziyarete gidecek Türk vatandaşlarının can güvenliklerinin sağlanamayacağı gerekçesi ile sınır ötesi bayramlaşma iptal edilince Cilvegözü Sınır Kapısı boş kaldı.

TIR kuyrukları ile zaman zaman sıkışmaların yaşandığı kapıda, her yıl Ramazan Bayramı'nın ilk sabahında Suriye'den gelecek olan akrabalarını karşılamak üzere sınıra akın eden Hataylılar, bu yıl bu şansı yakalayamadı.

Geçtiğimiz yıl sabah 05.00 sıralarında sınır kapısında kuyruk kilometreleri bulurken, bu yıl Cilvegözü Sınır Kapısı'nda ülkesine gitmeyi bekleyen çok az sayıda TIR vardı. Suriye'den giriş yapan araç sayısı da az olunca sınır kapısında bayram coşkusu yaşanamadı.

Türkiye'ye getirdiği sevkıyatı tamamlayarak ülkesine dönmek için bekleyen Suriyeli araç sürücüsü Mohammed Sahar ve Abbas Almad, söylenenlerin aksine, Suriye'de olayların yatıştığını ve Suriyelilerin Ramazan Bayramı coşkusunu yaşadıklarını söyledi.

SURİYELİLERİN DOLUP TAŞTIĞI ÇARŞI BOŞ KALDI

Hatay'daki akrabalarını 48 saatlik yatılı izin ile ziyaret eden Suriyelilerin alışveriş yaptıkları Antakya çarşıları ise bu yıl can güvenliği nedeniyle yapılan iptal nedeniyle boş kaldı. Dükkânlar, her yılın aksine sabah saatlerinde gelecek misafirlerin alışveriş yapabilmesi amacıyla erken saatlerde kepenklerini açarken, bu yıl gerçekleşen iptal nedeniyle Suriye'den misafirler gelemeyince esnaf da kepenklerini açmadı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2011, 11:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35