Cilvegözü'nde ölü sayısı 13 oldu

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Cilvegözü Sınır Kapısı'nda bomba yüklü araç patladı. Olayda hayatını kaybedenlerin sayısı 13'e yükselirken, 50 kişi yaralandı.

Güncel 11.02.2013, 15:11 12.02.2013, 08:02
Cilvegözü'nde ölü sayısı 13 oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda bomba yüklü araç patladı. Reyhanlı Belediye Başkanı, patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 13'e yükselirken, en az 50 kişinin yaralandığını açıkladı. Saldırıda 15 araç zarar gördü.

Suriye plakalı bomba yüklü aracın sınırı geçişinin hemen ardından patlatıldığı iddiası Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi tarafından da doğrulandı. Gümrük kapısındaki bir görgü tanığı araçlar içindeki insanlardan kaç kişinin hayatının kaybettiğinin bilinmediğini, araçtaki patlamanın olduğu sıralarda o bölgenin yakınına bir de havan mermisinin düştüğünü ileri sürdü. Görgü tanığı, sınır kapısında bulunanların en az yarısının Türk vatandaşı olduğunu, TIR'larla nakliyat yapanlarla birlikte Türkiye'ye girip çıkanlardan oluştuğunu söyledi.

Patlama anında 7 kişinin yanarak hayatını kaybettiği 5 kişinin de kaldırıldıkları hastanede öldüğü kaydedildi. Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ölenlerin Suriye uyruklu olduğunu söyledi ancak daha sonra ölenlerin dördünün Türk olduğu açıklandı.

Görgü şahidi Ahmet Bilen, Haberturk TV'de sınırda yaşadıklarını şöyle anlattı:

"İnsani yardımların yapıldığı yerde araç patladı. Ölen insanları, paramparça olan insanları ve kopan bacakları gördük. Asker geldi, sağlık ekibi geldi, itfaiye geldi. Biz de gümrük kapısındaydık, mallarımızın aktarmasını yapıyorduk. Patlamanın nerede olduğu bu kalabalıkta anlaşılmıyor. Yaralı arkadaşları bulmaya çalışıyoruz."

Sınır kapısında karşılıklı geçişlere izin verilmiyor. Sadece iltica etmek isteyen Suriyeli vatandaşlar Türkiye'ye kabul ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?