banner39

Cindoruk, eski tüfekleri toplayamadı

Cindoruk'un İstanbul'da dün düzenlediği "Milli Merkez" isimli yemeğe CHP'den ayrılan isimler ilgi göstermedi. Toplantıya Kemal Alemdaroğlu, Necla Arat, Zekeriya Beyaz ve Can Ataklı gibi isimler katıldı. Toplantıda "Başkanlık sistemi"nin konuşlduğu iddia edildi

Güncel 13.02.2015, 09:41 13.02.2015, 14:47
Cindoruk, eski tüfekleri toplayamadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, çoğunluğunu eski CHP'lilerin oluşturduğu bir grup siyasetçi ve yazar ile İstanbul'da 'Milli Merkez' başlıklı öğle yemeğinde bir araya geldi. Cindoruk'un düzenlediği davete, milletvekili Süheyl Batum, eski bakan Yaşar Okuyan, Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, ilahiyatçı Zekeriya Beyaz, Necla Arat, yazar Can Ataklı'nın yanı sıra pek çok isim katıldı.

Toplantıya davet edildiği ifade edilen eski CHP'liler; Birgül Ayman Güler, Canan Arıtman, Kemal Anadol, Onur Öymen, Şahin Mengü, Emine Ülker Tarhan'ın davete icabet etmedikleri görüldü.

Toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Hüsamettin Cindoruk, günümüzde başkanlık sistemi tartışması, Cumhurbaşkanının tarafsızlığıyla ilgili tartışmanın iki önemli konu olduğunu belirterek, "Bu konularda arkadaşlarımızın fikirlerini almak istiyorum. Her iki konuda Türkiye'de rejimin kaderini tayin edecek önemde. 7 Haziran seçimleri de bu anlamda yükleniyor. Geçmişte bizim Milli Anayasa Forumu olarak gösterdiğimizin direncin benzerini ortaya koymak bence çok anlamlı ve faydalı olacaktır. Bu siyasetçi arkadaşların dışında dikkat ederseniz, yazar gibi siyasi düşünce önderleri  olan arkadaşlarımızı da çağırdım. Fikirlerini alacağım. Ben dinlemek istiyorum. Ben düşüncülerimi kısaca anlatacağım sonra da onların fikirlerini alacağım. 7 Haziran seçimlerine çok dikkatli hazırlanmalı ve halkımızı uyarmalıyız. Dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir" dedi.

"TÜRKİYE İÇİN TEHLİKELİ BULUYORUM"

Hüsamettin Cindoruk, anayasa değişikliği konusunda değerlendirmelerde bulunarak, "Bizim Milli Merkez olarak, Milli Anayasa Forumu geçmişimiz var. Biliyorsunuz 2010'da ki anayasa referandumunda tavır aldık. Söyledik onları da. Yine aynı şeyleri söyleyeceğiz. Anayasa kolay değiştirilir bir anayasa olmamalı. Ben meclis başkanı olduğum tarihte 1993-1995 arasında çok önemli bir anayasa değişikliği yaptık. Ama o anayasa değişikliğini yapmadan önce 10 siyasi parti genel başkanı ortak toplantılar sonucunda bunu ortaya koydular. O genel başkanlardan bazıları hatırlatmak istiyorum; Demirel, Ecevit, Erbakan, Deniz Baykal gibi bugünde siyaset tarihimizde izleri süren arkadaşlarımız vardı, liderler vardı. Büyük bir lider kadrosu, 10 partiden çeşitli düşüncelere sahip olanlar geldiler. Uzun uzun tartışıldı. Uzlaşmaya varılan maddeler değiştirildi. Bugün de öyle olmalı. Tek bir cumhurbaşkanı veya tek bir partinin ortaya attığı baş atlığını yüklendiği bir anayasa değişikliğini ben Türkiye için tehlikeli buluyorum" dedi.

"BEN BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞIYIM"

Cindoruk, siyasetin dışında kaldığını birtakım görüşlerinin olduğunu anacak güncel siyaseti kovalamadığını ifade etti. Başkanlık sistemi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Hüsamettin Cindoruk, "Ben başkanlık sistemine karşıyım. Bence cumhuriyetin değiştirilmesi hükümlerinin en başta gelenidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurduğu bir devlet. Bu meclis hükümeti, bu meclis rejimidir" dedi.

"BURHAN KUZU'YA SORUN"

Toplantıya katılan milletvekili Süheyl Batum ise toplantı öncesi 'Anayasa değişikliği' ve 'Başkanlık sistemi' hakkında değerlendirmelerde bulunarak, "Türkiye'nin şuna ihtiyacı yok bence; başkanlık sistemi oyununu oynayan insanlara ihtiyacı yok artık. Tayyip Erdoğan bütün güçleri elinde toplamışken, sokakta hukuk fakültesi birinci sınıf öğrencisine sorsa 'bu kuvvetlerin birbirinden ayrılığıdır' diyen bir sistemi kabul eder mi? Burhan Kuzu'ya sorun bunu." dedi.

"TOPLANTININ KONUSU YENİ PARTİ DEĞİL"

Kemal Alemdaroğlu ise, Anayasada değişik nedeniyle daha aktif hale geçmek amacıyla toplantının düzenlendiğini belirterek, "Yoksa bu toplantının amacı yeni bir parti kurulması asla değildir. Yeni bir partiye Türkiye'de zaten gereksinim yok. Yanlış bilmiyorsam Türkiye'de 50'nin üzerinde siyasi parti var, 31 tanesinin Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçime katılabilir onayı var" dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?