banner39

Çin'in Afrika'daki etkinliği tartışılıyor

Çin'in Afrika'daki gücünü iyice arttırdığı artık ülkelerin içişlerine nüfus edebilecek hale geldiği belirtiliyor

Güncel 03.08.2015, 15:32 03.08.2015, 15:32
Çin'in Afrika'daki etkinliği tartışılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çad Djamena Üniversitesi öğretim üyesi  Evariste Ngarlem Tolde, Çin artık çok güçlü ve Afrika'lı ortaklarını dolaylı olarak etkileyecek bir güce sahip" dedi. 

Bu durumdan şikayet eden Tolde ayrıca Afrika, "Çin tarafından işgal ediliyor ve batı ülkeleri bu durumu hiç umursamıyor" şeklinde konuştu. Tolde iddasına örnek olarak da kıtanın en fazla ham petrole sahip ülkesi olan Güney Sudan'ı göstererek, ülkede devam eden iç çatışmada Çin'in arabulucu görevini üstlendiğini belirtti.

Çin bu gücünü artırmak için eğitim alanını da etkin bir biçimde kullanıyor.  Çin resmi haber ajansı Xinhua Konfiçyüs Enstitüsü yolu ile Çin'in yumuşak gücünün tüm kıtaya yayılacağını yazdı.

Politik ve diplomatik girişimlerin yanında Çin, Afrika'da askeriye alanında da yatırımlar yapıyor.
Çin'in stratejik olarak ortağı olduğu Afrika ülkelerinde askeriyenin Çin üretimi silahlarla donatılmış olduğu görülüyor.

Çin ayrıca Afrika'ya kalkınma projeleri içinde ciddi destekler veriyor. Çin-Afrika Kalkınma fonu 2001'den bu yana Afrika ülkelerine toplam 635 milyar dolar kalkınma borcu vermiş durumda.

50 den fazla Afrika ülkesinde çeşitli sektörlerde 2 bin 500'den fazla Çin'li firma faaliyet gösteriyor.

Ngarlem Tolde, Çin'in Afrika'yı küresel ekonomiye dahil etmek niyetinde olduğunu ve bu noktada onu durdurcak hiç bir şey olmadığını ifade etti.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?