banner39

Cizre'de öğretmen kurtarma operasyonu

Cizre'de PKK'nın saldırısında mahsur kaldıklarını söyleyen beş öğretmenden gelen mesaj üzerine hükümet harekete geçti. İlçede sabaha kadar süren operasyonla öğretmenler kurtarıldı

Güncel 15.12.2015, 08:55 15.12.2015, 09:22
Cizre'de öğretmen kurtarma operasyonu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'lıların sokaklarda başlattığı saldırılar nedeniyle mahsur kalan öğretmenler özel bir operasyonla kurtarıldı.

Milliyet'te yer alan habere göre, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehdi Eker, kendisine gelen bir mesaj üzerine harekete geçti. Cizre'de PKK saldırısında mahsur kaldığını söyleyen beş öğretmenden gelen mesaj üzerine Eker durumu Şırnak Valisine bildirdi ve öğretmenler operasyon sonucu kurtarıldı.

Milliyet yazarı Serpil Çevikcan telefon trafiğine dair yazdığı köşe yazısında şu ifadelere yer verdi:

"AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Mehdi Eker, önceki akşam İstanbul'da bir hemşehri düğününde.

Düğünün ritüelleri gerçekleştirilirken AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, cep telefonuna gelen bir mesajı okur okumaz Eker'in yanına geliyor. 

Mesajı gönderen Cizre'nin Dicle Mahallesi'nde yoğunlukla devlet memurlarının oturması nedeniyle fiilen lojmana dönüşmüş bir apartmandan beş genç öğretmen. 

Öğretmenlerden dördü kadın. Gelen mesajın özeti şu: “Çatışma var, saldırıya uğradık. Evimizden dışarıya çıkamıyoruz, bizi kurtarın."

Eker, PKK'nın açtığı hendekler, ilçedeki terör örgütü mensuplarının eylemleri, sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar nedeniyle yaşamın doğal akışını sürdürmenin imkânsız bir hal aldığı Cizre'de görevli öğretmenleri içinde bulundukları durumdan kurtarmak için hemen devreye giriyor.

Şırnak Valisi Ali İhsan Su'yu arayan Eker, öğretmenlerin halini bildiriyor. Uzun yıllardır Diyarbakır'da politika yapan, bölgeyi, Kürt sorunu ve terörle mücadelenin her safhasını çok iyi bilen Eker'in müdahalesinin ardından sabah saatlerine kadar süren; il ve ilçe milli eğitim müdürlerinden kaymakama, polise kadar pek çok yetkilinin devrede olduğu bir trafik yaşanıyor. 

Öğretmenler, görev yapmak için bulundukları Cizre'de sıkışıp kaldıkları apartman dairesinden çıkarıldıklarında saatler dün sabah 06.30'u gösteriyor."

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?