Cizre'deki bodrum katına operasyon

Cizre'de PKK'nın yaralılar olduğunu iddia ettiği binaya düzenlenen operasyonda bazı kaynaklara göre 60, bazılarına göre ise 10 PKK'lı ölü ele geçirildi

Cizre'deki bodrum katına operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cizre'de PKK'nın yaralılar olduğunu iddia ettiği bodrumun da olduğu bölgeye operasyon düzenlendi, ölü sayısına ilişkin farklı açıklamalar geldi.

TRT Haber son dakika alt yazısıyla bodrum kata operasyon düzenlendiğini duyurdu. İlk açıklamasında "60'a yakın terörist etkisiz hale getirildi" diyen TRT Haber, daha sonra geçtiği haberde sayıyı 30 olarak düzeltti.

Bazı kaynaklar ise yaralıların olduğu Cizre Bostancı Sokak 23 numaraya dün saat 17.00 - 19.00 saatleri sıralarında operasyon düzenlendiğini, operasyonun daha önce kuşatma altına alınan 23 numara ve çevresindeki 5-6 binaya yönelik gerçekleştirildiğini iddia etti.

Şırnak Valiliği'nden de açıklama geldi. Valiliğin açıklamasında "İlimiz Cizre ilçesinde Bölücü Terör Örgütü mensuplarına yönelik devam eden operasyonda, 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir." denildi.

Yeni Şafak gazetesi ise güvenlik kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde 30'dan fazla PKK’lının öldürüldüğünü duyurdu. Haberde "Şırnak'ın Cizre ilçesinde akşam saatlerinde geniş çaplı bir süpürme operasyonu düzenledi. PKK'nın karargah olarak kullandığı binanın da bulunduğu bölgede yaşanan çatışmada, Yeni Şafak'ın güvenlik yetkililerinden elde ettiği bilgiye göre 30'dan fazla terörist vuruldu. Operasyonun; teröristlerin konuşlandığı 10-15 binanın bulunduğu bölgede geniş çaplı olarak gerçekleştirildiği öğrenildi." denildi.

DHA'NIN VERDİĞİ SAYI SEKİZ

DHA da Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde PKK'lıların bulunduğu belirtilen evden ateş açılması üzerine çıkan çatışmada 8 PKK'lının etkisiz hale getirildiğini ileri sürdü.

DHA'nın yayınladığı haber şöyle:

Şırnak'ın 14 Aralık'ta sokağa çıkma yasağı süren Cizre İlçesi'nde hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi amacıyla güvenlik güçlerinin başlattığı 'Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu'nu kapsamında gece PKK'lılarla sıcak temas sağlandı.

İlçenin Cudi Mahallesi Bostancı Sokak üzerinde bulunan ve günlerdir bodrum katında yaralıların olduğu belirtilen binadan güvenlik güçlerine roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin de karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada 8 PKK'lının öldürüldüğü ileri sürüldü.

Çatışmaların zaman zaman devam ettiği ilçede patlama sesleri geç saatlere kadar duyuldu. Güvenlik güçlerinin kontrollerini sürdüğü bölgede etkisiz hale getirilen PKK’lı sayısının sabah netlik kazanacağı kaydedildi.

AA: 8 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan Anadolu Ajansı Şırnak'ın Cizre ilçesindeki operasyonda 8 PKK’lının öldürüldüğü haberini geçti.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu"nun devam ettiği ilçenin Cudi Mahallesi'nde, PKK'lı teröristlerce kullanılan evlerden güvenlik güçlerine roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.

Ekiplerin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada, ilk belirlemelere göre 8 PKK’lı etkisiz hale getirildi.

Güvenlik güçlerinin, PKK’dan temizlenen bölgede kontrollerini sürdürdüğü, etkisiz hale getirilen terörist sayısının sabah saatlerinde netlik kazanacağı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 10:51
banner53
YORUM EKLE

banner39