Cizre'deki operasyonda sona yaklaşıldı

Cizre'de şu ana kadar 564 örgüt mensubu etkisiz hale getirildi, çoğu el yapımı patlayıcı tuzaklı 678 barikat kaldırıldı, PKK’lıların iş makineleri kullanarak açtığı 242 çukur kapatıldı

Cizre'deki operasyonda sona yaklaşıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cizre'de PKK mensuplarına yönelik "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu"nda sona yaklaşıldı.

Operasyon kapsamında ilçede şu ana kadar 564 örgüt mensubu etkisiz hale getirildi, çoğu el yapımı patlayıcı tuzaklı 678 barikat kaldırıldı, PKK’lıların iş makineleri kullanarak açtığı 242 çukur kapatıldı.

Güvenlik güçleri, PKK’lıları Cudi ile Sur mahallelerindeki Nusaybin Bulvarı ve Ebul İz Caddesi ile Beyazıt Sokak arasında kalan, 10-15 binanın bulunduğu dar bölgede sıkıştırdı. Kaçış yolları kapatılan PKK’lıların, tüm silah ve mühimmatı yığdıkları bu alanda yaptıkları saldırılara güvenlik güçleri anında karşılık veriyor. Çembere alınan PKK’lıların bir bölümünün örgütün dağ kadrosundan olduğu değerlendiriliyor.

Güvenlik güçleri, hemen hemen her sokağa, her eve tuzaklanan el yapımı patlayıcılar ve keskin nişancı atışları nedeniyle bölgede kontrollü ilerliyor. Bir bina PKK^lılardan temizlenip emniyete alındıktan sonra diğerine girilerek çember daraltılıyor.

BİN 220 EL YAPIMI PATLAYICI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Güvenlik güçleri, PKK’lılardan arındırılan yerlerde de tuzaklanmış el yapımı patlayıcıların imhasını sürdürüyor. Örgüt mensuplarından arındırılan evlerde silah ve mühimmatın yanı sıra tıbbi malzemeler de bulunuyor.

İlçedeki 14 bin 589 evi kontrol eden güvenlik güçleri, tuzaklanan bin 220 el yapımı patlayıcıyı etkisiz hale getirdi.

Yafes Mahallesi'ndeki evde yapılan aramada 9 kalaşnikof, 882 mermi, 38 şarjör ve çok sayıda örgütsel doküman bulundu.

Şırnak'ta da iki gün önce emniyet binasına saldıran, 4'ü etkisiz hale getirilen PKK’lılardan bir roketatar ve roket, biri ağır makineli 2 uzun namlulu silah, Rus yapımı el bombaları, el yapımı patlayıcılar ve mermiler ele geçirildiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2016, 14:36
banner53
YORUM EKLE

banner39