CNR Kitap Fuarı'na üçüncü yılında yoğun ilgi

'Engelsiz Bir Dünya' temasıyla düzenlenen fuar 600 katılımcı ve 900’ün üzerinde kültürel etkinlikle kitapseverlerle buluştu. Fuarın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da katıldı.

CNR Kitap Fuarı'na üçüncü yılında yoğun ilgi

Ayşe Sonuşen / Küresel Haber Ajansı

Kültür ve edebiyat dünyasını buluşturan CNR Kitap Fuarı, 4 Mart'ta CNR Expo Yeşilköy'de kapılarını açtı. Fuar, Basın Yayın Birliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği'nin katkılarıyla hayata geçirildi.

Bu yıl 600 yayınevinin katıldığı 3.CNR Kitap Fuarının açılışında, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da vardı. Açılışta söz alan Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Münir Üstün, CNR Kitap Fuarı'nın anadolu yakasında da hayata geçirilebileceğinin müjdesini verdi. Üstün şu sözleri sarfetti:

“İstanbul'da da biz Anadolu yakasında bir kitap fuarı açmak istiyoruz. İnşallah bunu meslek birlikleri ile birlikte beceririz. Anadolu’daki okuyucuların ayağına gideriz diye düşünüyorum. Bu sene çok güzel gelişmeler var. Engelsiz bir dünya temamız. Engelli yazar arkadaşlarımızı yakından tanıyacağız, onların etkinliklerine katılacağız.”

Engelsiz Bir Dünya temasıyla kapılarını kitapseverlere açan CNR Kitap Fuarı’nda, bu yıl ilk olarak engelliler tarafından kaleme alınan eserler okurların beğenisine sunuldu.

CNR Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğuysa; sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice'ydi. Eyice konuşmasında genç okurların arttığını vurgularken şu sözleri sarfetti: “Gittikçe okuyor artık gençler de eskisi gibi değil. Ne kadar okunursa o kadar memlekete faydalı oluncaktır. Her kişinin bir özel kütüphanesinin oluşu icap eder. 5-10 kitaptan oluşan bir kütüphane her evde olmalı. Bu sebeple fuarların faydalı olunacağına inanıyorum.”

CNR Kitap Fuarı bu yıl uluslararası bir kimlik de kazanıyor. 19 ülkeden gelen 104 yayın evini ağırlıyor. Bunun büyük bir bölümünüyse Mısır, Filistin, Lübnan gibi ülkelerin oluşturduğu Arap yayınları özel bölümü altında bir araya getiriyor. 900'ün üstünde imza günü, yazarlarla söyleşi, sergi ve atölye çalışmalarının gerçekleştirileceği 3.CNR Kitap Fuarı 13 Mart'a kadar açık kalacak.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 18:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35