banner39

Çocuğun isteyen ailelerin tamamı BDP'li

PKK'nın çocuklarını kaçırdıklarını belirterek onları geri isteyen ailelerin tamamının daha önce BDP'ye oy verdiği belirtildi

Güncel 02.06.2014, 12:52 02.06.2014, 13:26
Çocuğun isteyen ailelerin tamamı BDP'li

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'da çocukları dağa çıkarıldığı için oturma eylemi başlatan aileler hakkında ortaya atılan iddiaların aksine, ailelerin tamamının daha önce BDP'ye oy verdiği ve dolayısıyla bu partiyi desteklediği ortaya çıktı.

Diyarbakır'daki eylemci annelerle birebir görüşen Gazeteci Yazar Hüseyin Yayman, ailelerin tamamının BDP'li olduğunu açıkladı. Vatan Gazetesi'ndeki köşesinde bugün Diyarbakır izlenimlerini paylaşan Yazar Yayman, ailelerin "PKK çocuğumu geri ver" eylemini 10 maddede özetledi.

İşte o maddeler:

1. Bu ailelerin neredeyse tamamı BDP’li.
2. İstisnaları olmakla birlikte çocuklar zorla değil, kendi istekleriyle dağa gidiyorlar.
3. Türkiye, taş atan çocuklar gerçeğinden sonra şimdi de çözüm sürecinde dağa çıkan çocuklar gerçeğiyle karşılaşıyor. 4. Anaların sessiz çığlığı tüm ülkeye büyük bir insanlık mesajı veriyor. Analar, artık bu sorun çözülmeli ne doğudaki, ne batıdaki ana ağlamamalı.
5. Olay yeni başlamakla birlikte büyüme potansiyeli taşıyor.
6. Bazıları anaların bu eylemine ‘ajan-hain-işbirlikçi’ diye yaftalamasına rağmen olay kendili ğinden başladı ve analığın ideolojisi bulunmuyor.
7. Bu olay çözüm sürecini yeniden göndeme taşıdı ve yeni bir farkındalık oluşturdu.
8. Çözüm sürecine rağmen ‘dağ mitosu’ hala gençler için bir yol olabiliyor.
9. Çözüm süreciyle birlikte bölgedeki asıl travmaların ortaya çıktığı görüldü.
10. Hükümetin sorunu PKK’nın yanlışları üzerinden değil, mevcut gerçekler üzerinden okuması ve süreci hızlandırması gerekiyor..

BDP'Lİ BELEDİYE AİLELERE BUGÜN DE MÜSAADE ETMEDİ

Diyarbakır'da çocukları terör örgütünce kaçırılan ve dün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki orta refüjde oturma eylemini sürdüren ailelerin, çevre düzenlemesi yapıldığı gerekçesiyle refüjde de oturmaları engellendi.

Düne kadar Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturan ve temizlik yapıldığı gerekçesiyle belediye önünde oturmalarına izin verilmediği için dün eylemlerini belediye önündeki orta refüjde sürdüren aileler, bugün de eylemlerini sürdürmek için belediye önüne geldi.

Aileler, belediye önündeki alanda güvenlik şeridi oluşturularak belediye personeli ve zabıta ekiplerince sözkonusu alana geçişlerin engellendiğini, hem belediye önünde hem de ailelerin oturma eylemi yaptığı orta refüjde çevre düzenleme çalışmalarına başlandığını gördü.

KALDIRIMDA EYLEM

Bunun üzerine belediyenin karşısındaki kaldırıma geçen aileler serdikleri kilim üzerinde oturma eylemini sürdürmeye başladı. Aileler adına açıklama yapan Sabri Önalan, 19 yaşındaki torunu Muhammed Emin'in 9 ay önce terör örgütü tarafından dağa götürüldüğünü belirterek, oturma eylemi yapan ailelere destek vermek için Bingöl'den Diyarbakır'a geldiğini söyledi.

Belediye ekiplerinin belediye önünde izin vermemeleri üzerine kaldırımda oturmak istediklerini fakat kendilerine saldırıda bulunulduğunu ileri süren Önalan, bunun üzerine orta refüjde eylemlerini sürdürdüklerini hatırlattı.

Bugün de refüjde oturmak için belediye önüne geldiklerinde çevre düzenlemesi çalışmalarına başlandığını gördüklerini anlatan Önalan, "Refüjde çiçek ekiyorlar. Her ne olursa olsun çocuklarımıza kavuşmak için eylemimizi sürdüreceğiz. Hem eylemimizi sürdürmek hem de çocuklarımıza kavuşmak için Başbakanımızdan, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan destek bekliyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?