banner15

Çocuk Cezaevlerine alternatif yöntemler çağrısı

İnsan hakları örgütleri, Adalet Bakanlığı'nın yeni açmayı planladığı çocuk cezaevlerine karşı çıkarak, alternatif sistemlerin geliştirilmesi çağrısında bulundu

Çocuk Cezaevlerine alternatif yöntemler çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adalet Bakanlığı tarafından yeni çocuk cezaevleri açılacağı yönündeki açıklama insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti. İnsan hakları örgütleri ve meslek odaları açılması planlanan çocuk cezaevlerinin yerine alternatif yöntemlerin uygulanmasını istedi.

Bianet'in haberine göre hak örgütleri ve meslek odaları ortak bir açıklamayla yeni çocuk cezaevleri açılmasını eleştirdi ve çocuk adalet sisteminin değişmesi çağrısı yapıldı. Ortak açıklamada, Adalet Bakanlığı’nın 2016’da Diyarbakır, Hatay ve Tarsus olmak üzere üç, 2017 ve 2018’de de Kayseri ve Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde birer yeni çocuk ve gençlik kapalı ceza infaz kurumu açılacağına dikkat çekilerek, "Bu yeni hapishanelerin her birinin kapasitesi 288’dir ve Adalet Bakanlığı önümüzdeki üç yıl içerisinde çocuklar için 1440 ek kapasite yaratmayı amaçlamaktadır." denidi.

Açıklamada, "Çocuklar için hapishane inşa ederek çocukları cezalandırmak yerine, çocuk hapishanelerinin kapatılarak, çocukları koruyan ve destekleyen, hapsetmeye alternatif yöntemlerin temel alındığı bir çocuk adalet sisteminin mümkün olduğuna inanıyoruz ve gereken çabayı göstermeye hazırız! Bu konunun takipçisi olacağımızı belirtiyor, siyasi partileri ve Adalet Bakanlığı’nı sorumluluk almaya davet ediyoruz" şeklinde çağrı yapıldı.

Açıklamada Türkiye’deki sistem şöyle eleştirildi: Çocuklar hapishanelerde çıplak aramalara maruz kalmakta, kapalı görüş uygulamasında var olan camdan ötürü ailelerine sarılamamakta, hatta dokunamamakta,  hapishane yönetimi tarafından verilen üç öğün yemek dışında, içecekleri su dahil olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarını kantinden satın alarak karşılamak zorunda kalmakta, hapishane kurallarına uymadıkları gerekçesiyle bir ay etkinliklerden men edilme, günde 21 saat olmak üzere beş gün boyunca odaya kapatma gibi disiplin cezaları alabilmektedir.

DÜNYADAKİ ÖRNEKLER

Hak örgütleri, çocuk ıslahı sistemine örnek olarak ise şu açıklamalarda bulundu: Almanya, 1923’ten beri cezalandırmak yerine, çocuk ve gençlerin korunmasını benimseyerek, “daha iyisini aramak” gayretiyle yasalarını tam 8 kez değiştirmiş; çocuk ve gençlerin korunmasını, gelişmesini temel alan bir gençlik adalet sistemi inşa etmiştir.

Hollanda, çocukların adalet sistemine girmesini bir kriz olarak nitelendirmiş ve çocukların sadece sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar ile ilişki kurdukları; çocukların gelişmesini odaklayan bir sistem inşa etmiştir.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 14:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35