banner15

Çocuk hafızlardan Kur'an-ı Kerim ziyafeti

Üç yıl süren restorasyonun ardından ilk Ramazan'ın yaşandığı Süleymaniye Camii'nde mukabele geleneği, çocuk hafızların katılımıyla sürdürülüyor

Çocuk hafızlardan Kur'an-ı Kerim ziyafeti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Osmanlı Devleti'nin ihtişamını yansıtan ve 3 yıl süren restorasyonun ardından ilk ramazanın yaşandığı Süleymaniye Camisi'nde yıllardır devam eden mukabele geleneği, çocuk hafızların da katılımıyla sürdürülüyor.

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan, Türk-İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan camide, günde 3 ayrı mukabele okunuyor. Sabah namazı öncesi caminin görevlilerin, ikindi namazı öncesi yaşları 17-18 civarında olan gençlerin, öğle namazı öncesinde de yaşları 8 ve 11 olan 2 çocuk hafızın sesi yankılanıyor.

Çocuk hafızlardan 8 yaşındaki Ömer Faruk Kılıç, 6 yaşında hafızlık eğitimi almaya başladığını ve eğitimini 1, 5 yılda tamamladığını söyledi.

Babası, annesi ve dedesinin de hafız olduğunu dile getiren Kılıç, kurs hocasının verdiği eğitim ile Kur'an-ı Kerim öğrendiğini, ailesinin yardımı ve çabasıyla da hafızlık için gerekli olan ezberleri yaptığını ifade etti.

Kılıç, hafız olmanın güzel bir duygu olduğunu vurgulayarak, "Hafızlığı, Kur'an-ı Kerim'i tekrarladığında çok kolay yapıyorsun. Büyüdüğümde Kur'an Kursu hocası olmak ve kendim gibi küçük hafızlar yetiştirmek istiyorum" diye konuştu.

11 yaşındaki hafız Muhammet Hüseyin Çöl de yaklaşık 6 yıldır Kur'an-ı Kerim eğitimi aldığını belirterek, "Hafızlığımı da 2 yılda tamamladım. 10 yaşında hafız oldum" dedi.

Hafız olmasındaki en büyük etkenin ailesinin kendisini teşvik etmesi olduğunu dile getiren Çöl, ailesindeki tek hafız olduğunu aktardı.

Çöl, "Hafızlık eğitimimde hocamız okumayı öğretti, annem ezberletti" diyerek, hafızlık eğitiminin çocuk yaşta daha kolay gerçekleştirileceğine işaret etti.

Hafızlık çalışmaları süresince günde ortalama 13 saat Kur'an-ı Kerim eğitimi aldığını belirten Çöl, "İleride hem imam, hem de mühendis olmak istiyorum" dedi.

"OĞLUM Fatih Sultan Mehmet'İ ÖRNEK ALDI"

Ömer Faruk Kılıç'ın babası olan Vasat Atik Ali Paşa Camisi İmam Hatibi Abdullah Kılıç, çocukların küçük yaşta hafızlık yapmasının, ancak ailenin teşviki ile mümkün olabileceğini söyledi.

Kılıç, oğlunun hafızlık eğitimine başlamasını şöyle anlattı:

"Çocuklar çizgi romanları merak eder ve okur. Ömer Faruk da özellikle Osmanlı tarihi ile ilgili olan çizgi romanlara meraklıydı. Padişahların ama özellikle Fatih Sultan Mehmet'in hayatını okurken 'Ben de onlar gibi ama özellikle Fatih gibi olmak istiyorum' dedi. Ona 'Osmanlı padişahları önce hafızlıklarını tamamladılar daha sonra diğer ilimleri okuyarak bu noktaya geldiler. Eğer Fatih gibi olmak istiyorsan önce hafız olman gerekiyor' dedik. Bunun üzerine Ömer Faruk kendi arzusuyla hafızlık eğitimi almaya başladı. "

Hafızlık eğitimi döneminde her çocuğun sıkıntılı süreçler yaşadığını aktaran Kılıç, "Ömer de o tarz durumlarla karşılaştığında telkinlerimiz sonrası tüm bu sıkıntılara ve çileye rağmen yine de devam etmiştir. Bütün hafızlar bu tarz duygularla devam eder" dedi.

İslam dininin hafızlığa son derece önem verdiğini ifade eden Kılıç,

"Kur'an-ı Kerim'in muhafaza edilebilmesinin unsurlarından önemli bir nokta da hafızlıktır. Yani onlar Kur'an-ı ezberler ve nesilden nesile bu ezberleme devam eder. O şekilde Kur'an'ın lafızları metinlerden silinse bile hafızların zihninde inşallah devam edecektir" diye konuştu.

"HAFIZLIK CENABI ALLAH'IN BİR İKRAMIDIR"

Abdullah Kılıç, oğlunun Süleymaniye Camisi'nde mukabele okumasının tarifsiz bir duygu olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kudretin sembolize edildiği bir camide, Cenab-ı Hakkın kelamı olan bir kitabın, yaşları küçük olan bu yavrularımız tarafından okunmasının topluma, insanlığa vermek istediği bir mesaj var. İnsanların inançlarından son derece uzaklaştığı bir dönemde bu yavrularımızın Süleymaniye gibi bir camide mukabele okumaları, insanların sahip oldukları imanın, dinin, Allah'ın, peygamberin ve kitabın hayatlarında ne kadar önemli bir yere sahip olması gerektiğini ifade eden bir vaaz, bir nasihattir. "

Kılıç, "Hafızlık tamamen Cenabı Hakkın vermiş olduğu bir ikramdır" diyerek, Türkiye'de 5-6 yaşlarında hafızlar olduğunu duyduklarını ifade etti.

Geçen yıl Kurban Bayramı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımları ile yeniden ibadete açılan Süleymaniye Camisi, çocuk hafızlardan Kur'an-ı Kerim ziyafeti dinlemek isteyenleri bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 13:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
müzeyyen
müzeyyen - 8 yıl Önce

Allah nazarlardan saklasın. ilmiyle amil olsunlar inş.

seher
seher - 8 yıl Önce

maşaallah barekellah.. Allah daim Kur'an'ın yolunda eylesin, onları Kur'an'ın nuru ile nurlandırsın ve sayılarını arttırsın.

mercan
mercan - 8 yıl Önce

rabbim koru onları onlar senin kelamının hafızları

banner39

banner36

banner37

banner35