banner39

Çocuk sarmalı çözülmeden çocuk sorunu çözülmez

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, Türkiye'nin çocuk hakları temelli politikalr geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Güncel 28.05.2014, 16:40 28.05.2014, 17:40
Çocuk sarmalı çözülmeden çocuk sorunu çözülmez

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, TBMM'de üstün yetenekli çocuklarla ilgili bir raporun müzakere edilmesini ve tutanaklara geçmesini önemli bir adım kabul ettiklerini belirterek, çocukların yüzde 100'ünün sorunlarını çözebilmek için çocuk hakları temelli politika gerektiğini kaydetti.

Şirin yaptığı yazılı açıklamada, dün TBMM Genel Kurulu'nda "Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu Raporu"nun sunumunun gerçekleştiğini hatırlattı. 

Komisyon üyeleri ve siyasi partiler adına yapılan konuşmaların "kayıkçı kavgası"ndan farksız olduğunu savunan Şirin, konuşmaları "raporun içeriğinden ziyade kişisel gözleme dayalı, bu alanın kültüründen yoksun ve polemik ağırlıklı" olarak değerlendirdi.

Raporda Türkiye için özerk yapıda bir kurum önerisine bile değinilmediğini kaydeden Şirin, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: 

"Buna rağmen, üstün yetenekli çocuklarla ilgili bir raporun müzakere edilmiş ve TBMM tutanaklarına geçmiş olmasını önemli bir adım kabul ediyoruz. Evet, dün tam 10 yıl boyunca peşinde koştuğumuz bir çocuk ödevinin hayal kırıklıklarını yaşadık. Çocuk davasına gönül verenler hayal kırıklıklarından gemiler yapmayı bilirler. Bugünden itibaren çocuklar için yeni hayaller kuracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Türkiye'nin çocuk sarmalı çözülmeden tek tek çocuk sorunlarının çözülemeyeceğinin farkındayız. Çocukların yüzde 100'ünün sorunlarını çözebilmek için çocuk hakları temelli politika gerekir."

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?