banner39

Çözüm için 'istişare süreci' başlıyor

Abdulkadir Selvi, Başbakan Davutoğlu'nun toplumun farklı kesimleri ile çözüm sürecini istişare edeceğini yazdı

Güncel 01.02.2016, 13:57 01.02.2016, 15:02
Çözüm için 'istişare süreci' başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kürt sorununun çözümü konusunda yeni adımlar atılması konusunda karar alınırken Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun haftanın bir günü Güneydoğu Anadolu'da olacağı, ilk ziyaretin ise Mardin'e yapılacağı belirtiliyor.

Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında çözüm sürecinde atılacak yeni adımları gündeme getirdi. Selvi yazısında çözüm sürecinde yaşananların yeniden gözden geçirilip özeleştiri yapıldığını belirterek "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da olayın güvenlik boyutunun ihmal edildiğine ilişkin değerlendirmeleri var." ifadelerini kullanıyor.

Selvi, Davutoğlu'nun sorunun tüm muhataplarıyla bir araya gelip çözümü birlikte olgunlaştırmayı tercih ettiğini, bu toplantılarda Kürt sorununun çözümü, PKK ve çözüm sürecinin konuşulacağını kaydediyor.

Yeni Şafak yazarı, görüşmelerle ilgili şunları yazdı:

"Başbakan'ın görüşeceği sivil toplum kuruluşlarını şöyle sıralamak mümkün:

1-Başbakan ilk olarak Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki barolarla bir araya gelecek. Hukukçuların değerlendirmelerini ve önerilerini alacak.

2-Terörün zarar verdiği kesimlerin başında iş dünyası geliyor. Çözüm süreciyle birlikte bölge canlanmış, yeni yatırımlar yapılması gündeme gelmişti. Çözüm sürecinin cazibe merkezi olan Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa gibi illerimiz terör nedeniyle kan ağlıyor. Sadece Habur sınır kapısından dolayı bölgenin zararı ölçülemeyecek duruma geldi.

3-Başbakan Doğu ve Güneydoğu'daki esnaf, sanayi ve ticaret odaları ile bir araya gelecek. Bölgenin ekonomik olarak röntgeni çekilecek, iş dünyasının önerileri alınacak.

4-Bölgenin çok güçlü bir STK deneyimi var. Hem ülke ve bölge sorunları konusunda duyarlılar, hem de sürekli fikir üreterek çözüm sürecine katkı yapmaya çalışıyorlar. Başbakan, STK'larla, birkaç grup halinde bir araya gelecek.

5- Yeni dönemin adı, çözüm süreci değil dedik. Adı istişare süreci de olsa ele alınacak konu Kürt sorununun çözümü, PKK ve çözüm süreci olacak. Ne zaman ki Kürt sorununun çözümü gündeme geldi, ilk olarak görüşlerine başvurulan kesim, aydınlar oldu.

Başbakan Davutoğlu, bu kez İstanbul Dolmabahçe'de aydınlarla çok geniş kapsamlı bir toplantı yapacak. Kürt sorunu konusunda sadece belli bir bakış açısına sahip aydınlar davet edilmeyecek. Milliyetçi, sosyalist, muhafazakar, liberal aydınlarla Kürt sorununun çözümü konuşulacak.

6-Başbakan, bölgede farklı partilerde, farklı görüşler altında siyaset yapmış farklı isimlerle bir araya gelip bölgenin siyasi aktörleriyle ayrı ayrı toplantılar yapacak. Böylece onların birikimlerinden yararlanmış olunacak."

Selvi, bunun yeni bir çözüm ya da müzakere süreci değil, istişare süreci olacağını kaydederek "Ancak uygulamaya dönüşecek bir süreç olacak. Bir yanda o nedenle yeni dönemde bölgeyi dinlemek, çözüm süreçleri geliştirmek ve yaraları sarmak için birbirine entegre adımlar zinciri olarak görmek mümkün. Bir yandan master plan yürüyecek, diğer yandan Başbakan Davutoğlu'nun gündemindeki konular." ifadelerini kullanıyor.

Yazar, uçaklarda Kürtçe anonsun Başbakan Davutoğlu'nun bölgeye ilk ziyareti sırasında gerçekleşebileceğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?