banner15

'Cübbeli Ahmet Hoca' ifade verdi

Kamuoyunda, "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, yazdığı bir kitapta ''halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı" iddiasına ilişkin yargılandığı davada ifade verdi

'Cübbeli Ahmet Hoca' ifade verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile avukatı Fatih Oğuz katıldı.

AA'nın haberine göre Hakim Aşkın Kocamanoğlu, sanığın mahkemeye müracaat ederek, duruşma günü hazır bulunamayacağını belirtmesi üzerine, usul ekonomisi açısından ara celse açıldığını söyledi.

Duruşmada kimlik tespiti yapılan sanık Ünlü, savunmasında, Maül Ayneyn adlı yazarın yüzyıl kadar önce yaşadığını ve bir kitap yazdığını, davaya konu kitapta vücuttaki muhtelif organlara iyi gelecek ayetlere yer verildiğini belirterek, ''İddianameye konu edilen Şifa Ayetleri isimli kitap belirttiğim müellifin kitabından tercüme yolu ile alınmıştır. Tercüme yapılmış olmakla, kitabın aslına sadık kalınarak bire bir tercüme yapılmıştır. Benim yazdığım kitap derleme kitap değildir. Derleme kitapta istediğiniz şekilde yorum yapabilirsiniz. Ancak tercüme kitapta yorum yapma durumumuz söz konusu değildir'' dedi.

Sanık Ünlü, mevcut konumu ve statüsü gereği dini değerleri alenen aşağılama gibi bir eylemi bilerek ve isteyerek istemiş olmasının mümkün olmadığını dile getirerek, suç işleme kastı ve iradesiyle hareket etmediğini ve beraatini istediğini söyledi.

Hakim Kocamanoğlu, bir önceki celsenin ara kararının gereklerinin yerine getirilmesi ve duruşmanın önceden belirlenen tarihe ertelenmesine karar verdi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, şüpheli Ahmet Mahmut Ünlü hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama'' suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 14:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48