banner15

Çukurca pususu böyle kurulmuş

Teröristler ilk kez 'jammer'leri etkisiz hale getiren bir sistem kullandı. Bu nedenle ilk patlama sonrası bölgeye giden konvoy mayın tuzağına düştü.

Çukurca pususu böyle kurulmuş

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hakkari Çukurca'da, 8 asker ve 1 köy korucusunun hayatını kaybettiği saldırının ayrıntıları ortaya çıkıyor. Akşam gazetesindeki habere göre, güvenlik güçleri PKK'lı teröristlerin Güneydoğu'daki saldırılarda ilk kez rastlanan bir sistem kullandığını belirledi. 

Teröristler, sinyal kesici 'jammer'leri etkisiz hale getirmek için tepelerde 3 kilometrelik bir hat kullanarak 'telsiz santralı' diye tabir edilen sistemi kurmuş. İlk patlama saat 09.00 sularında Vali Erdoğan Gürbüz Çeşmesi yakınlarında yaşandı, 1 asker can verdi.

İlk patlamanın ardından askeri konvoy olay yerine yönlendirildi. Ancak kurulan sistem nedeniyle jammerler devre dışı kaldığı için konvoy tuzağa düştü. Geçiş sırasında 2 mayın daha patlatılabildi. Kısa süre sonra da köy korucusunun öldüğü son patlama meydana geldi. 

Teröristlerin mayınları telsizlerle patlattığı belirlendi. 

3 KM ÖTEDE BEKLEDİLER 

Güvenlik güçleri saldırıyı 5 teröristin gerçekleştirdiğini tespit etti. Terör örgütü üyeleri 3 kilometre uzaklıkta pusu kurdu. Her biri 4 ayrı mayını kumanda etti. Bir terörist ise gözcülük yapmış. 

Bölgede bir süredir artan saldırılara ilişkin yapılan çalışmada ise ilginç sonuçlara ulaşıldı. İstihbarat birimleri Hakkari kırsalında şu anda 700 terörist olduğunu belirledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 10:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35