Cumhurbaşkanı Erdoğan Ağrı'dan seslendi

AK Parti Ağrı 6. Olağan İl Kongresi'nde konuşan Erdoğan, "PKK'yı bunun için azdırdılar, FETÖ'yü bunun için sahaya sürdüler, DEAŞ'ı bunun için üzerimize saldılar hatta şu anda ana muhalefetin, diğer adıyla ana hıyanetin başında bulunan zatı da aynı amaçla kullanıyorlar" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ağrı'dan seslendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi bizi ülkemizle ve siz kardeşlerimizle bütün bunlarla ilgili senaryolara boyun eğmedik diye cezalandırmaya, yargılamaya, itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar Amerika'da. Senaryo belli, tezgah belli. Bunu ülkemizdeki iş birlikçileri aracılığıyla yapıyorlar, FETÖ ile yapıyorlar. Bu oyuna bizi getiremeyeceksiniz bunu böyle bilin." dedi.

Erdoğan, Naim Süleymanoğlu Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Ağrı 6. Olağan İl Kongresi'nde partililere hitap etti.

"Bir olduk, iri olduk, diri olduk, kardeş olduk, hep birlikte Türkiye olduk." sözlerini salondakilerle söyleyen Erdoğan, ülkenin bütünlüğü, milletin birliği yönünde irade kullanan herkese şükranlarını sundu.

Dostluğun, kardeşliğin, dayanışmanın nelere kadir olduğunun en güzel örneklerinden birini, komşu ülkeler Ermenistan ve Gürcistan ile ilişkilerin ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, "Ermenistan özellikle de diasporanın etkisiyle ülkemizle dostluk kanallarını ısrarla kapalı tuttuğu için tüm ulaşım, enerji, ticaret yollarının dışında kalmıştır, kalmaya da devam edecektir. Buna karşılık Gürcistan, Türkiye ve Batı dünyası ile Kafkasya, Orta Asya ve Güney Asya coğrafyası arasında bir köprü vazifesi yaparak kendisine aydınlık bir gelecek inşa etmiştir. Bu iki örnek, Türkiye'nin çevresindeki ülkelerle olan ilişkilerini oturtmak istediği zemini göstermesi bakımından çok manidardır. Bizimle dost olan kazanır, bize husumet besleyen kaybeder." diye konuştu.

Erdoğan, iktidara geldiklerinde "dostları çoğaltacaklarını, düşmanları da bir kenara koyarak yola devam edeceklerini" söylediklerini anımsatarak, bu doğrultuda pek çok önemli adımlar attıklarını anlattı.

"Dünyanın neresinde olursa olsun bize samimiyetle yüreğini açan herkese biz de samimiyetle elimizi uzattık." diyen Erdoğan, Afrika'dan Güney Amerika'ya pek çok coğrafyada ilk defa siyasi ilişki tesis edip, diplomatik kanallar oluşturulan, ticari ilişki kurulan onlarca ülke olduğunu vurguladı.

Uzak ülkelerle ilişkilerde bu gayretler gösterilirken Türkiye'nin yanı başındaki ülkelerin, uzun zamandır müttefiklik ilişkisi içinde bulunduğu devletlerin de ihmal edilmediğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Nitekim AB ile ilişkilerimiz en ileri seviyelere bizim dönemimizde gelmiştir. Ama sonra aynı AB ile çok farklı bir noktaya savrulduk. Benzer bir durum, müttefiklik ilişkisi içinde bulunduğumuz bazı devletler için de söz konusudur. Burada oyun bozanlık eden asla Türkiye olmamıştır. Burada müttefiklik hukukunu ihlal eden de biz olmadık. Tam tersine işler bu noktaya, yıllarca ülkemize verilen sözlerin tutulmamasıyla gelmiştir. Bugün de Suriye'de, Irak'ta yaşadığımız sıkıntıların nedeni hem bölge halkına hem de bize karşı ikiyüzlü davranılmış olmasıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokrasi ve insan haklarını ağızlarından düşürmeyenlerin, bu ülkelerden yükselen aynı yöndeki taleplere kulaklarını tıkadığını ve terör örgütleriyle hareket ettiklerini kaydederek, şöyle konuştu:

"Bizi de buna rıza göstermediğimiz, itiraz ettiğimiz, sesimizi yükselttiğimiz için hedefe koydular. Şimdi buradan, Ağrı'dan soruyorum, Türkiye Irak'taki, Suriye'deki kardeşlerinin yaşadığı zulümlere sırtını dönebilir mi? Türkiye, bölgemizdeki binlerce yıllık medeniyet birikimlerimizin terör örgütleri eliyle yerle bir edilmesine göz yumabilir mi? Türkiye, kardeşi kardeşe kırdıran bu zalim düzenin sürmesine rıza gösterebilir mi? Birileri kendi günlük çıkarları için zalimlerin dümen suyuna girebilir ama biz yapamayız. Zulme rıza zulümdür. Eğer böyle davranırsak bugün gelip Ağrılı kardeşlerimizin karşısına böyle başı dik, alnı ak bir şekilde çıkamayız.

Şimdi bizi ülkemizle ve siz kardeşlerimizle bütün bunlarla ilgili senaryolara boyun eğmedik diye cezalandırmaya, yargılamaya, itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar Amerika'da. Senaryo belli, tezgah belli. Bunu ülkemizdeki iş birlikçileri aracılığıyla yapıyorlar, FETÖ ile birlikte yapıyorlar. Bu oyuna bizi getiremeyeceksiniz bunu böyle bilin. PKK'yı bunun için azdırdılar, FETÖ'yü bunun için sahaya sürdüler, DEAŞ'ı bunun için üzerimize saldılar hatta şu anda ana muhalefetin, diğer adıyla ana hıyanetin başında bulunan zatı da aynı amaçla kullanıyorlar.

Ülkemizde elde edemedikleri neticeye, binlerce kilometre ötede aynı tezgahla, malzemeyle, senaryoyla ulaşmanın gayreti içindeler. Milletimiz şunu bilsin ki bu saldırıların, iftiraların, oyunların hiçbiri birbirinden bağımsız değildir. Hepsi de aynı gayeye yöneliktir, hepsi de Türkiye'ye diz çöktürmeyi amaçlamaktadır, hepsi de milletimizi birbirine düşürmeyi hedeflemektedir. İstedikleri kadar uğraşsınlar, başaramayacaklar. Çünkü bu millet oynanan oyunu gayet iyi biliyor ve ülkesine sıkı sıkıya sahip çıkıyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Kars ve Iğdır'ı, önceki günlerde de Rize, Bayburt, Gümüşhane, Balıkesir ve Manisa'yı ziyaret ettiğini hatırlattı. Gittiği her yerde Ağrı'daki gibi sağlam bir duruşla karşılaştığını belirten Erdoğan "Türkiye'nin istiklal ve istikbal davasına Ağrı'yla, Manisa'yla aynı kararlılıkla sahip çıkıyorsak Allah'ın izniyle bu iş tamam demektir." ifadesini kullandı.

Ağrı'nın tüm Türkiye ve dünyaya bugün verdiği birlik, beraberlik ve dayanışma görüntüsünün çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, 2019 seçimlerine kadar bu ruh, heyecan ve birlikteliğin daha da güçlendirilmesini istedi.

Erdoğan, "Şayet ülkemizi bu türbülanstan sağ salim çıkartırsak, ki bu konudan en ufak bir tereddüdüm yoktur, sadece 2023 hedeflerimizi değil, onunla birlikte 2053 ve 2071 vizyonlarımızı da sağlama aldık demektir. Bir başka ifadeyle, Türkiye'nin önümüzdeki yarım asrı, şu birkaç yıl içinde göstereceğimiz birliğe, beraberliğe, dayanışmaya bağlıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlardan Ağrı-İzmir arasında uçak seferleri düzenlenmesi talebi geldiğini bildirerek, "24 Ocak 2018 itibarıyla haftada 3 sefer başlayacak, bunu böyle bilmenizi istiyorum." bilgisini paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 16:53
banner53
YORUM EKLE

banner39