banner39

banner35

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin'le görüşüyor

Erdoğan ve Putiin, ikili görüşmeden önce basına bir açıklama yaptı

Güncel 09.08.2016, 14:09 09.08.2016, 14:33
Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin'le görüşüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile 13.15'te Rusya'nın St. Petersburg kentine geldi. Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeden önce ortak bir açıklama yaptı.

Erdoğan'ı, St. Petersburg Pulkovo Havalimanı'nda, Rusya Dışişleri Bakanlığı St. Petersburg Temsilcisi Vladimir Zapivalov, St. Petersburg Valiliği Dış İlişkiler Başkanı Yevgeni Grigoryev, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, St. Petersburg Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu ile büyükelçilik ve başkonsolosluk personeli karşıladı. 

Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Rusya'ya geldi.

Putin, Erdoğan ile ortak açıklamasında her türlü darbe kalkışmalarına karşı olduklarını söyledi. Rus lider, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin iki ülke için de yararlı olacağını kaydetti. Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye'deki iç politikada yaşanan zor duruma rağmen, Rusya'ya gelmesinin her iki tarafın da ilişkilerde normalleşme istediğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Erdoğan ise iki ülke arasındaki ilişkileri ve terörle mücadeleyi ele alacaklarını söyledi. Erdoğan, nahoş olaydan sonra hemen görüştüklerini ve çok farklı bir sürece girileceğine inandığını kaydetti.

Putin ve Erdoğan, 268 gün sonra bir araya geldi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?