banner39

'Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'ye umut oldu'

Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Bekar, "Sayın Cumhurbaşkanımızın 19 Ağustos 2011'de Mogadişu'ya yaptığı ziyaretle ülkenin unutulmuşluk kaderi değişti ve burada yaşayan insanlarda yeniden bir umut ortaya çıktı." dedi.

Güncel 10.02.2018, 12:12 10.02.2018, 12:12
'Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'ye umut oldu'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Ağustos 2011'de Mogadişu'ya yaptığı ziyaretle ülkenin unutulmuşluk kaderinin değiştiğini ve Somalililerde yeniden bir umut ortaya çıkardığını belirtti.

Büyükelçi olarak 4 yıldır Somali'nin başkenti Mogadişu'da görev yapan Bekar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkenin siyasi ve ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin, bölgede 2011'den bu yana insani yardımların yanı sıra eğitim, sağlık, tarım ve altyapı başta olmak üzere birçok alanda projeler hayata geçirerek ülkenin kalkınmasına destek olduğunu belirten Bekar, "Hedefimiz, insani kalkınma ve Somalili kardeşlerimizin yaşadığı sorunların çözülmesi, onların en azından normal gündelik hayata kavuşmasını sağlamak. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Çalışmaların yalnızca kamu kurumlarının değil aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla yürütüldüğünü, Türkiye'nin Somali'deki faaliyetlerinin kamu-özel sektör ortaklığı şeklinde tanımlanabileceğini dile getiren Bekar, herkesin üzerine düşen görevi uyum içinde yerine getirdiğini ifade etti.

SOMALİ'NİN GİDİŞATINI DEĞİŞTİREN ZİYARET

Bekar, "Sayın Cumhurbaşkanımızın 19 Ağustos 2011'de Mogadişu'ya yaptığı ziyaretle ülkenin unutulmuşluk kaderi değişti ve burada yaşayan insanlarda yeniden bir umut ortaya çıktı. 'Biz hayata sarılmalıyız. Hayatımızı devam ettirmeliyiz. Burada unutulmadık ve tekrar normal bir hayata kavuşabiliriz.' ışığını biz burada yaktık ve bu ışık halen yanmaya devam ediyor." diye konuştu.

Somali'de son 4 yılda değişen en önemli kavramın "insanların hayata bakış açısı" olduğuna dikkati çeken Bekar, şöyle devam etti:

"Somaliler artık hayata daha istekli bakıyor. Bunun en canlı örneğini Mogadişu sokaklarında görüyorsunuz. Hem güvenlik sorunları hem de çöp dağları nedeniyle 2011'de birçok 'girilemez sokak' vardı. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk Kızılayı ve diğer kuruluşlarımızın desteğiyle bu şehri yeniden yaşanılabilir bir şehir haline getirdik, getirmeye devam ediyoruz. Sorunlar bitmiş değil ama şehirde o kötümser ruh hali şu anda yok. Burada gece de nispeten canlı bir hayat var. İnsanlar günlük yaşamlarına sarılıyorlar, günlük yaşamlarını iyileştirmeye çalışıyorlar, zaten amaç da bu. İnsanlar hayata olumlu bakarsa bunun günlük yaşantıya yansıması da olumlu oluyor."

"FAALİYETLERİMİZ DEVAM EDECEK"

Somali'de temel problemin, "devletsiz olmanın getirdiği sorunlar"dan kaynaklandığını vurgulayan Bekar, ülkenin 1991'de iç savaşa sürüklendiğini ve devletin neredeyse bütün kurumlarıyla yok edildiğini söyledi.

Ülkede önceliğin, devletin kurumsal kapasitesinin artırılması ile devletin halka hizmet sunma yeteneğine kavuşturulması olduğuna işaret eden Bekar, "Bu, oldukça zorlu bir süreç. Çok fazla aktörün aynı anda, aynı hedef doğrultusunda sahada var olmasıyla gerçekleşebilecek. Tabii zaman alacak, bir anda olması da beklenmiyor ama biz bu farklı alanları göz önüne alarak, insani yardım, ekonomi, kalkınma projeleri, eğitim, sağlık, siyaset ve güvenlik alanda Somalili kardeşlerimize yardım sunmaya çalışıyoruz. Bu faaliyetlerimiz devam edecek." ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletlerin (BM) de sahada faaliyet göstermek için çaba sarf ettiğine değinen Bekar, şu değerlendirmede bulundu:

"BM çeşitli ajanslarıyla özellikle 2011 sonrası Sayın Cumhurbaşkanımızın açtığı yolu takip ederek Somali'de varlık gösteriyor, varlık göstermeye çalışıyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Çünkü buradaki amacımız Somali halkının günlük sorunlarının çözülmesidir. Bu, başta BM olmak üzere bütün aktörlerin, diğer uluslararası ortaklarımızın yapıcı şekilde sahada katkı sunmalarıyla mümkün olabilir. Onlar da bu konuda çaba göstermeye devam ediyorlar."

"SOMALİ ORDUSUNUN BEL KEMİĞİNİ OLUŞTURACAK"

Türkiye'nin, Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı ile bölgede güvenlik alanında da önemli eğitim faaliyetleri yürüttüğünü belirten Bekar, "Bu, askeri bir üs değil. Özellikle medyada çok karıştırılıyor, burası askeri bir eğitim tesisi, ortak bir tesis yani Somali ile müşterek yönetilen bir tesis." dedi.

Komutanlıkta subay, astsubay ve er eğitimi olmak üzere üç tip eğitim verildiğini aktaran Bekar, "Özellikle subay ve astsubay eğitimi askeri akademi bünyesinde yürütülüyor. Somali'de ilk defa subay ve astsubay eğitimi gerçekleştiriliyor. Buradan mezun olacak askerler önümüzdeki dönemde Somali ordusunun bel kemiğini oluşturacak. Bu, uzun soluklu bir süreç ama askeri eğitim tesisimiz doğru yönde atılmış bir adım. Bunun yanı sıra üç ayda bir birlik eğitimini tamamlıyoruz. Somali kamuoyu Türkiye'ye güvendiği için bizim özellikle güvenlik sektöründe bu şekilde rol almamızı destekliyor ve teşvik ediyorlar." diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?