banner39

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye yorumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye ateşine odun taşıyan herkes çok yakında kendini aynı ateşin içinde bulmaktan kurtulamayacaktır" dedi. "Bu, samimiyetle ifade edilmiş, dostça bir ikazdır" diye de ekledi

Güncel 11.11.2015, 14:45 11.11.2015, 15:12
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye yorumu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, DEİK İş Konseyi Başkanları ve Büyükelçiler toplantısında konuştu.
"Ankara'daki DEİK toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye'deki iç savaşla ilgili Batılı ülkelere uyarılar yaptı. Erdoğan, "Biz gerçeğin ta kendisini söylüyoruz, haykırıyoruz. Suriye ateşine odun taşıyan herkes çok yakında kendini aynı ateşin içinde bulmaktan kurtulamayacaktır. Bu, samimiyetle ifade edilmiş, dostça bir ikazdır" dedi.

Cumhurbaşkanı'nın konuşmasından satır başları şöyle: Suriye'de 370 bin insan en alçak, en hunhar şekilde katledilirken harekete geçmeyen bir yapının insanlığın vicdanında ibra olabilmesi mümkün değildir. Dengeleri değil insanlığı, bizatihi insan hayatını öncelik olarak almayan uluslararası kuruluşlar, belki hukuki statüye sahip olabilirler ama meşruiyet sorunlarını asla aşamazlar. Suriye'de ölen her masumun kanı, bu acıyı önleyebilme gücüne sahip olduğu halde şu veya bu sebeple bunu yapmayan tüm ülkelerin, tüm kuruluşların eline bulaşmıştır.

İnsanlık tribünden izliyor; ‘ah ah vah vah’. Böyle bir şey olamaz. Gelin terörden arındırılmış uçuşa yasak bölge ilân edelim diyoruz. O zaman bu insanlar Avrupa’ya gitmez. Türkiye’nin bir evladı olarak, bakın Cumhurbaşkanı demiyorum, ben dertliyim; halkımın da dertli olduğunu biliyorum. Türkiye sadece kamplarda barınan misafirler için 8 buçuk milyar dolar harcadı. Talimatla almadık biz bu insanları, bombalardan kaçan insanları sınırlarımızı açıp kabul ettik. Uluslararası yardımlar sadece işimizi kolaylaştırır.

Terörle mücadele önceliklerimizin başında yer alıyor. DAİŞ başta olmak üzere PKK, YPG, paralel yapı... Operasyonların netice alınmadan bitmesi de söz konusu değildir. Halkımızla bütünleşerek bu operasyonlar sürecek. Terör örgütleri karşısında ikircikli bir tutum izleyen, ‘benim terör örgütüm iyidir, seninki kötüdür’ gibi yanlışlara kapılan tüm ülkeleri uyarmak istiyorum. İlkesel bir tutum izlenmezse bu ateş tüm dünyaya sıçrar. Güven ve refah içinde olan ülkeler terör ateşi iliklerine kadar geldiğinde yanlış yolda olduklarını göreceklerdir. Terörü bahane ederek Suriye üzerinde oynadıkları oyunlarla kazanımlar elde ettiklerini sananlar kısa sürede yanlış yolda olduklarını göreceklerdir. Pek çok ülkenin medyadan takip ettiği, pek çok ülke yöneticisinin kağıt üzerindeki analizlerle yönetmeye çalıştığı bu krizle biz her gün yüzleşiyoruz, sıkıntıları her gün yaşıyoruz. Bizim bu konuyla ilgili ifade ettiğimiz hususlar diplomatik bir manevra veya siyasi bir söylem olarak görülmemelidir. Biz gerçeğin ta kendisini söylüyoruz, haykırıyoruz. Suriye ateşine odun taşıyan herkes çok yakında kendini aynı ateşin içinde bulmaktan kurtulamayacaktır. Bu, samimiyetle ifade edilmiş, dostça bir ikazdır.

 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?