banner15

Cumhurbaşkanı Gül Rusya'ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Gül, Küresel Politika Forumu'nun şeref konuğu olarak Rusya'ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Gül Rusya'ya gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in davetlisi olarak, Yaroslavl kentinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Küresel Politika Forumu'na Şeref Konuğu sıfatıyla katılmak üzere yarın Rusya Federasyonu'nu ziyaret edecek.

Medvedev'in himayesinde, 2009 yılından bu yana önemli devlet adamlarının, siyaset bilimcilerin, iş adamlarının ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen sözkonusu Forumun ana teması, bu yıl 'Toplumsal Çeşitlilik Çağında Modern Devlet' olarak belirlendi. Forum'da, bu çerçevede, "Çok Etnili Toplumlarda Demokratik Kurumlar", "Zengin ve Yoksul: Adalet Nerede?" ve "Küresel Güvenlik ve Yerel İhtilaflar" başlıklı üç tematik toplantı tertiplenecek.

Konuyu ilişkin Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: ''Küresel Politika Forumu'nun kapanış oturumuna, geleneksel olarak kısıtlı sayıda yabancı devlet ve hükümet başkanları davet edilmektedir. 2009 yılında yapılan "Modern Devlet ve Küresel Güvenlik" temalı toplantıya Fransa ve İspanya başbakanları François Fillon ve José Luis Zapatero, 2010 yılında yapılan "Modern Devlet: Demokrasi Standartları ve Etkinlik Kriterleri" temalı toplantıya ise Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-Bak ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi katılmışlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaretleri sırasında, Forum'un kapanış oturumuna hitap edecekler ve Devlet Başkanı Sayın Medvedev ile biraraya gelerek, ülkemiz ile Rusya Federasyonu arasındaki ikili ilişkiler ile uluslararası ve bölgesel gelişmeleri ele alacaklardır.''

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 12:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35