Cumhurbaşkanı Gül'den sert açıklama

Cumhurbaşkanı Gül, Suriye toplantısında her türlü senaryonun konuşulması için kendilerinin talimat verdiğini belirterek, sorumluların ve katkı verenlerin en şiddetli şekilde cezalandırılacağını söyledi

Cumhurbaşkanı Gül'den sert açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "ulusal güvenlik" zaafiyeti oluşturan ses kayıtlarıyla ilgili sert bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, sorumluların ve katkı verenlerin en şiddetli şekilde cezalandırılacağını söyledi.

Adullah Gül, Suriye krizinin tırmandığı günlerde hem oradaki olaylara karşı dikkatli olmak hem de Türkiye'nin bölgedeki toprağını savunmak için Dışişleri Bakanlığı liderliğinde bir toplantı talimatını kendisinin verdiği söyledi.

Gül, ses kaydıyla internete sızdırılan içerikle ilgili "Oturun tüm senaryoları konuşun dedik" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı, bu toplantının dinlenmesi ve kayıt edilmesinin çok büyük bir cüretkarlık ve casusluk faaliyeti olduğunu da vurguladı.

Gül, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin gazetecilerin soruları üzerine, şunları söyledi:

''Devletin en önemli güvenlik bürokrasisinin başındaki kişilerin bir araya geldiği bir toplantının takip edilmesi, dinlenmesi çok büyük bir cüretkarlık ve bu devletin güvenliğine dönük bir casusluk faaliyetidir.

Devletin hiçbir zaman müsamaha edemeyeceği bir olaydır. Bununla ilgili hem Müsteşar hem Bakan hem de Başbakan ile görüştüm, ne gerekirse yapılacak. Bu faaliyeti kimler düşündü, kimler organize etti, kimler katıldı, kimler katkı verdi ve kimler yaptı, muhakkak ortaya çıkarılacaktır. En üst seviyedeki devlet bürokrasisinin, profesyonellerin bir araya gelip, bize yapacakları tavsiyeleri oturup konuştukları toplantılardır bu toplantılar. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Muhakkak bu işe bulaşanlar, katkı verenler kimlerse ortaya çıkartılacak ve kanunların emrettiği şekilde, en şiddetli şekilde de cezalandırılacaktır."

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 19:31
banner53
YORUM EKLE

banner39